پرسپکتیو چیست؟ | مهندسی فضای سبز

نوشته شده در موضوع خرید پرسپکتیو در 03 ژانویه 2015

 

پرسپکتیو چیست؟

وقتی ما طرحمان را به صورت سه بعدی روی کاغذ میاریم درواقع یک پرسپکتیو ایجاد کردیم

چون اکثرآ نقاشی روی  صفحات  صاف  و  تخت  ( سطح) انجام می شود ، در نتیجه نمی توان به طور واقعی  ایجاد  دوری – نزدیکی ، گودی – برجستگی ، پستی بلندی نمود .

همچنانکه در عکاسی نیز این محدودیت وجود دارد ، ولی می توان روشها و شگرد هایی به کار برد که بیننده تصور کند اشیا را دور – نزدیک ، برجسته و یا گود می بیند .

در زبان تجسمی به  سطوح صاف و تخت ، دو بعدی یا سطح گویند

 به شکل های برجسته – گود ، دور یا نزدیک  ، سه بعدی یا  حجم گفته می شود.

 برای ایجاد تصور سه بعدی یا حجم بر روی سطوح صاف ( دو بعدی ) در هنرهای تصویری به دو شکل می توان عمل کرد :

۱٫پرسپکتیو

۲٫سایه روشن

 پرسپکتیو را که در قدیم علم مناظر و مرایا می گفتند ، به ۳ بخش تقسیم می کنند.

۱٫پرسپکتیو فرم

۲٫پرسپکتیو رنگ

۳٫پرسپکتیو تیره روشن

قبل از پرداختن به موضوع پرسپکتیو این سوال را باید پاسخ گفت که

آیا آموختن آن در هنر های تجسمی واقعا لازم و ضروری است ؟

مسلمآ بدون دانستن آن ها هم می توان خیلی کارها کرد ، همچنانکه کودکان بدون اطلاع داشتن از دانش پرسپکتیو نقاشی می کنند و یا در نقش های دو بعدی ( مثل فرش و کاشی کاری ) و همچنین آثار بو جود آمده توسط بسیاری از نقاشان کارهای با ارزشی پدید آمده است ولی از آنجایی که جهان اطراف ما را حجم و نور فرا گرفته است پس توانایی های پرسپکتیوی کمک فراوانی به فهم بهتر و رابطه بر قرار کردن بیشتر با دنیای عینی اطراف ما می نماید . این موضوع را تجربه  سی و چند ساله اینجانب در آموزش به رشته های مختلف تجسمی ثابت نموده  است که فراگیری آن تا چه حد توانایی و دید هنرجویان را ارتقا داده است . علت احساس عدم توانایی بسیاری از افراد در آموختن نقاشی قبل ار آنکه اقدامی در این جهت کرده باشند ، اکثرا به دلیل عدم اطلاع و تجربه شان از همین اصول و قوانین است . کما اینکه بعد از آن که با روش های ساده و قابل فهم پس از مدت کمی می بینند که می توانند بسیاری از اشیا و مناظر اطراف خود را طراحی نمایند شوق به فراگیری در آن ها افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

 

Article source: http://landscapeeng.ir/?p=84

دیدگاهتان را بنویسید