طراحي از چهره

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی در 26 اکتبر 2015
طراحي از چهره

موضوعي که مورد علاقه همه طراحان بوده و هست، مبحث طراحي از چهره است. بسياري از افراد حتي پيش از آغاز به طراحي، تلاش هاي فراواني در اين زمينه داشته و فعاليت ها و تمرينات مربوط به طراحي را منحصر به موفقيت در ترسيم چهره مي دانند. براي طراحي از چهره لازم است که مدل مناسبي داشته باشيد. شما مي توانيد از اشخاص اطراف خودتان درخواست کنيد تا به عنوان سوژه با شما همکاري کنند، در غير اين صورت به کمک آينه اي به اندازه متوسط(که از چهره خودتان کوچک تر نباشد) به طراحي از چهره خودتان بپردازيد. پس از کسب مهارت کافي، مي توانيد از روي تصاوير و عکس ها نيز طراحي کنيد ولي در هر حال تاکيد ما بر طراحي از سوژه عيني است، نه ذهني.

تناسبات چهره

براي طراحي از چهره، ابتدا بيضي تخم مرغي شکلي را به عنوان سر، در نظر گرفته، ترسيم نماييد. يک خط عمودي، دو نيمه چپ و راست چهره را به وجود مي آورد و با ترسيم يک خط افقي که بيضي را به چهار قسمت مساوي تقسيم مي کند، محل چشم ها در چهره مشخص مي شود. چنان چه خط افقي را به پنج قسمت مساوي تقسيم کنيد، اندازه چشم ها مشخص مي شود. شما متوجه مي شويد که فاصله بين دو چشم، برابر با يک چشم است. نيمه بالاي چهره را براي ابرو، پيشاني و موها در نظر گرفته و در نيمه پاييني به سراغ خط عمدي وسط چهره رفته و به کمک آن محل قرار گيري اجزاي ديگر چهره را پيدا مي کنيم. اگر از خط افقي تا پايين بيضي را به دو نيمه تقسيم کنيم، نوک بيني بر روي اين نقطه واقع مي شود. از اين نقطه تا انتهاي بيضي را نيز به نسبت يک سوم و دو سوم علامت گذاري مي کنيم تا خط ميان لب ها نيز مشخص شود.

طراحي از اجزاي چهره

طراحي از چشم ها: پيش از آغاز به طراحي، تمرين مشاهده را انجام دهيد. با دقت به چشم هاي خودتان در آينه نگاه کنيد، دو گوشه داخلي و خارجي چشم، نسبت سفيدي و سياهي کره چشم، حالت پلک ها و حرکت مردمک در سراسر چشم را بررسي نماييد. با مطالعه حالت چشم افراد در مواقع مختلف(تماشاي تلويزيون، مطالعه، خشم، شادي، گريه، هيجان، تفکر و…) بپردازيد و آن ها را بارها و بارها، هم به صورت ذهني و هم به صورت مشاهده دقيق مرور کنيد. ويژگي هاي متفاوت چشم افراد سالخورده و کودکان را مقايسه نماييد.
– فرم ساده چشم شبيه يک بيضي است که دو گوشه آن با هم تفاوت دارند. گوشه خارجي، زاويه اي بسته دارد و تا سرحد تيرگي مردمک، مثلث کشيده اي را به وجود مي آورد.
– گوشه داخلي، زاويه بازتري دارد و نسبت به گوشه خارجي، شکل مثلث کوچک تري را به خود مي گيرد.
– مردمک ها بدون استثنا شکل دايره دارند، در حالت نگاه عادي، قسمتي از مردمک زير پلک پنهان است. پس مراقب آن باشيد که دايره مردمک را به طور کامل ترسيم نکنيد، زيرا در اين حالت، چشم ها حالت وحشت زده يا متعجب به خود مي گيرند.
– با حرکت مردمک به سمت راست يا چپ، حجم پلک نيز کمي تغيير مي کند. پلک هاي بالا و پايين با هم تفاوت عمده اي دارند و حجم مژه ها در پلک ها نيز متفاوت است. در حين طراحي از چشم ها به يادداشته باشيد که چشم ها را نخست به طور جداگانه بررسي و ترسيم نماييد. پس از تسلط کافي، به طراحي از هر دو چشم بپردازيد. به فاصله چشم ها از يکديگر(که برابر با اندازه يک چشم است) و هماهنگي و تناسب مردمک ها با يکديگر توجه داشته باشيد. طرح ها را کم رنگ بکشيد و به ارزش خط توجه داشته باشيد. در ترسيم مژه ها اغراق نکنيد، آن ها را با حجم و اندازه واقعي بکشيد. معمولا براي پلک پايين چشم، از خط کم رنگ نازک، يا پهناي نوک مداد استفاده مي شود. براي ترسيم پلک پايين و چين و چروک ها به جاي خط، از سايه کم رنگ پهناي مداد هم استفاده مي کنند. پس از تمرين کافي، چشم ها را با ابروها بکشيد. از ترسيم فرم چشم به طور ذهني اکيدا خودداري کنيد.

طراحي از ابروها:

براي ترسيم ابروها، بايد به اين نکات توجه داشته باشيد: جهت و حالت ابروها، ضخامت ابروها، فاصله ابرو از چشم و فاصله ابروها از يکديگر. ابتدا مسير و حالت ابرو را خيلي کم رنگ مشخص نماييد. با پهناي مداد، سايه ضخيمي متناسب با پهناي ابرو ترسيم کنيد. درجهت رويش موها با نوک تيز مداد، خطوط واضح و حالت دار بکشيد. ابروها را با توجه به مدلي که در مقابل داريد، ترسيم کنيد. رويش و جهت موها را به دقت بررسي نماييد.

طراحي از بيني:

بيني برجسته ترين نقطه در چهره افراد است و هم چون ديگر اعضاي چهره از تنوع و گوناگوني برخوردار مي باشد. براي ترسيم آن، لازم است شکل ساده آن را(که عبارت است از مخروط مثلث القاعده) در نظر داشته باشيد. فرم بيني را از جهات مختلف روبرو، نيم رخ و سه رخ مورد مطالعه قرار دهيد. به تفاوت اندازه در پره ها، نوک، حجم و ارتفاع بيني در افراد مختلف توجه کنيد سپس به طراحي از شکل بيني خود(به کمک آينه) بپردازيد. در حين طراحي توجه داشته باشيد که ابتدا فرم کلي را آن گونه که مي بينيد ترسيم کنيد. به جاي خط، از سايه و پهناي نوک مداد استفاده کنيد. تيره ترين سايه ها در پره هاي بيني ديده مي شود و تنها در همين قسمت هاست که مي توانيد از خط نيز استفاده کنيد. وقتي به ترسيم بيني از روبرو مي پردازيد فقط در بخش هاي پايين بيني(پره ها و حفره ها) از خط استفاده کنيد. از آن جا که فرم بيني، حجم برجسته اي دارد، به نور و سايه آن بيشتر توجه نماييد. وقتي چهره مدل در زاويه سه رخ يا نيم رخ باشد، مي توانيد از خط نيز براي قسمتي از ارتفاع بيني استفاده کنيد.

طراحي از لب:

با مشاهده لب ها در افراد مختلف متوجه مي شويد که فرم لب، در تکميل شخصيت و کاراکتر چهره نقش فراواني دارد. ساختار کلي لب، امکان تغييرپذيري بسيار متنوعي دارد و هماهنگ با حالات روحي يا ظاهري شخص مي تواند جنبه بياني به خود بگيرد. فرم لب و دهان خود را در آينه مشاهده کنيد. حالت هاي صحبت کردن، خنديدن، خوردن، خميازه کشيدن، ناراحتي، شادي، اعتراض، فرياد زدن و … را بررسي کرده و ببينيد که بيشترين تغيير در کدام قسمت دهان ديده مي شود؟ در گوشه ها يا در قسمت مياني لب ها. سپس به هماهنگي تغيير حالت ها در چشم و لب به طور هم زمان بپردازيد. علاوه بر حالت هاي رفتاري، به تغيير فرم در اثر تغيير وضعيت سر و چهره(نيم رخ و سه رخ و…) نيز بپردازيد. با چرخش سر به پهلو، پايين يا بالا، لب ها نيز تغيير فرم پيدا مي کنند.

 

 

 

Article source: http://www.tebyan-ardebil.ir/description.aspx?id=7291

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code