نقاشی‌خط‌های احمد آریامنش در …

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی در 22 نوامبر 2015

به گزارش سينما خبر، این هنرمند به بهانه برگزاری تازه‌ترین نمایشگاه آثار نقاشی‌خط خود در گالری ساربان، اظهار کرد: 15 تابلوی نقاشی‌خط با ابعاد 120*120 به نمایش گذاشته خواهد شد. عنوان نمایشگاه از بیت «غلام همت آنم که زیر چرخ کبود/ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است»، سروده حافظ شیرازی انتخاب شده است.

او افزود: متاسفانه یکی از مهم‌ترین مشکلات آثار نقاشی‌خط، بی‌توجهی به محتوای تابلوهاست. نقاشی‌خط ما در محتوا خیلی فقیر است و آثاری که در یک نمایشگاه ارائه می‌شوند، یک خط فکری را دنبال نمی‌کنند و با یکدیگر همسو نیستند. همان‌طور که در یک داستان یا رمان همه عناصر در خدمت یک خط داستانی هستند، در هنر هم باید همین رویه در پیش گرفته شود.

آریامنش همچنین عنوان کرد: خیلی از هنرمندان نقاشی‌خط ما هنوز درگیر ظاهر کار هستند و کاری به محتوای اثری که خلق می‌کنند ندارند. حتی یک شاعر هم پیش از بازی با حروف ایده‌ای در ذهنش دارد و پشت کلمه‌هایش یک اتفاق در جریان است. خلق یک تابلوی نقاشی‌خط نیز مانند نوشتن یک رمان یا ساختن یک فیلم، باید مثل یک پروژه باشد و برایش فکر و هزینه خرج شود. حروف و متن تابلوها هم باید در خدمت تفکر خالق اثر باشند و بدون دلیل خوانا یا ناخوانا نباشند.

او ادامه داد: تابلوهای نمایشگاه «زیر چرخ کبود»‌ به روابط اجتماعی انسان‌ها اشاره دارد و اینکه بازخورد اعمال هر کس در نهایت به خودش بازمی‌گردد. در واقع هر تابلو دارای یک نوع تفکر و سبک زندگی در راستای این موضوع است. متن‌های به کار رفته هم نوعی نجوای حروف هستند.

آریامنش همچنین در متن معرفی این نمایشگاه آورده است:«گاهی عمیق‌ترین معناها از دل ساده‌ترین حالات و لحظه‌های آدمی بیدار می‌شود. در واقع برای زندگی زیبا، زندگی کردن را می‌آموزد. این گونه بود که بر آن شدم تا در انتقال تجربه درونی خود به واپسین گفتگوی خویش رجوع کنم، چرا که تجربه‌ای باطنی در من خبر از دنیایی می‌داد که با پای خردورزی و منطق نمی‌توان بسیار ساده به آن راه پیدا کرد.»

بنابرگزارش ايسنا، احمد آریامنش متولد 1347 در همدان است. این هنرمند بیش از بیست سال سابقه فعالیت حرفه‌ای در زمینه خوشنویسی و نقاشی‌خط دارد و هم اکنون مدرس دانشگاه‌های هنر تهران است. تألیف کتاب آموزشی خط نستعلیق با عنوان «هماهنگی و حسن همجواری در نستعلیق»، تألیف کتاب «آموزش خط کرشمه» در سال 1379 و تألیف کتاب «آموزش خط سفیر» در سال 1389 از جمله فعالیت‌های این هنرمند محسوب می‌شود.

نمایشگاه «زیر چرخ کبود» روز جمعه دوم اسفند ماه از ساعت 16 تا 20 در گالری ساربان به نشانی خیابان شهید بهشتی، خیابان صابونچی(مهناز)، کوچه مهماندوست، شماره 8 افتتاح می‌شود و تا 19 اسفند ادامه خواهد داشت.

گالری ساربان سه‌شنبه‌ها تعطیل است.

Article source: http://cinemakhabar.ir/NewsDetails.aspx?ID=62860

tiger pelak 2 نقاشی‌خط‌های احمد آریامنش در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code