نقاشی چینی

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی در ۲۱ آذر ۱۳۹۴

کهن‌ترین آثار از نوسنگی متاخر (حدود میانه هزاره سوم پیش از میلاد) در شمال چین می‌باشد. سفال‌هایی به رنگ قرمز و هندسی بوده‌است. نقش‌هایی در دوره شانگ (۱۵۲۳تا ۱۰۲۸پیش از میلاد) به صورت قالب ریزی زیبایی بوده‌است. این نقوش تبحر در قالب ریزی یک دست رو نشون می‌دهد. این نقش‌ها با حالت خاص خود از بار بری طبیعت می‌باشد.

در دوره چو (۱۰۲۷تا ۱۲۵۶ قبل از میلاد) ظروف حالتی ظریف و تزئینی به خود می‌گرد. استفاده از طلا، نقره و آینه رواج پیدا می‌کند. این نوع سفال‌ها با مردگان به خاک سپرده می‌شده‌است. با روی آمدن دوران چهار صد ساله «ملوک الطوایفی» و دوران ریشه‌کنی سنت پیشین و کتاب‌سوزی شروع می‌شود و دیوار چین در همین دوران ساخته می‌شود. تا ۲۰۶ پیش از میلاد تصویرگری این دوران نقش‌های برحسته سنگی و نقوش، استفاده از خطوط یکدست و تخت است. در دوران«وو» تدفین مردگان و خلقت به تصویر کشیده نی شده‌است.این تصاویر شباهت زیادی با نقاشی مصری باستان داشته‌است.

دوره‌ها[ویرایش]

دوره‌های نقاشی به شرح زیر می‌باشد:

اولین امپراتوری‌های چین(قبل از میلاد۲۲۱ – ۲۲۰)[ویرایش]

در آغاز سلطنت (سلسله جین)نقاشی و خوشنویسی محبوب ترین هنر در بین محافل دادگاهی بوده است که به طور کل توسط افراد آماتور، اشراف، پزوهشگران و مقامات بوده است.خوشنونیسی به طور چشمگیری محبوب تر از نقاشی بوده است. این خوشنویسی ها با استفاده از جوهر های سیاه و سفید ساخته شده از دوده و چسب چوب تاج گاو به وسیله قلم مو هایی از موی حیوانات بر روی کاغذ نقاشی می شده است. در دوران باستان این طرح های هنری بروی پارچه های ابریشمی انجام می شده است. گفتنی است که با اختراع کاغذ در قرن یکم ابریشم به تدریج با مواد جدید و ارزان تر جایگزین شد.در طول تاریخ چین، نوشته های اصیل توسط خوشنویسان معروف بر روی کتیه های آویزان به دیوار همچنان نقاشی می شود.

سلسله هان[ویرایش]

۲۰۶ پیش از میلاد

عصر تغییرات(۲۲۰–۵۸۱)[ویرایش]

شش قانون اصلی[ویرایش]

شش قانون از نقاشی چینی توسط اکسزو هو بنیان گذاری شد.او که یک نویسنده، نقاش تاریخی و یک منتد بود.اثر معروف او «شش راه تفکر در خلق یک اثر می‌باشد». همچنین «ثبت‌هایی از طبقات نقاشی باستانی» می‌باشد. او در سال ۵۵۰ بعد از میلاد به خاطر نوشته ایش توقیف شد. شش جوهر فرد در تعریف کردن معنی نقاشی شامل است:

  • «همنوایی روح»
  • «روش استخوان بندی»
  • «ارتیاط با شئ»
  • «در خور بودن درج شدن»
  • «تقسیم بندی نقاشی»
  • «ارسال پیام توسط رونوشت»

آیین بودا(سدّه اول میلادی)[ویرایش]

سده اول میلاد-در زمان سه پادشاهی در این دوران تحت تاثیر هنر هندی بوده‌است. این نقش‌ها بیشتر به صورت برجسته بوده‌است.ساکیامونی بودا متعلق به ۳۳۸ میلادی، شباهت زیاد با نمونه‌ای هندی دارد. بعد چند دهه با نفوذ هند بر چین هنر چین دستخوش تغییرایتی شد. در این دوران؛ پاگوداهای عظیمی د ر چین شکل گرفت که می‌توان به پاگودای «تاین» اشاره کرد. معابدی نیز هستند که می‌توان به تون هوانگ، لونگ مین و یون کانت اشاره کرد. سپس دوران تانگ آغاز می‌شود که بیشتر با تجارت گسترش می‌یابد.

دوره تانگ و سو(۵۸۱-۹۶۰)[ویرایش]

در این دوران از رنگ‌های پرتنوع برای نقاشی بهشتی استفاده می‌شود.این نقاشی‌ها فاقد اصول پرسیگتوی می‌باشد.لذا بیننده به طور آزدانه از این نگاره استفاده می‌کرده‌است.در دوره تانگ به دلیل حمایت از هنرمندان آثار هنری غنی به وجود آمدهاست.به ویژه از دوره «هوئی شونگ»که هنرمندان زیادی را به دور خود جمع می‌کرده‌است.

سلسله یوان((۹۶۰–۱۳۶۸)[ویرایش]

در این دوره شاهد تاکید صریح بر بیان تصویری غنای بیشتر در رنگ و تمایل زیاد به واقع گرایی دیده می شود. ایجاد پیوند در میان نقاشی و ادبیات, استفاده از کنایه های ادبی توسط نقاشان. چهار استاد سلسله یوآن هوانگ گونک وانگ, ووچن وانگ منگ و تی سان بودند.

سلسله مینگ[ویرایش]

آشکار سازی و وفاداری به ظواهر طبیعت به رغم آرمان گراییشان. از جنبه ی عرفانی و شکوهمند طبیعت در این دوره کاسته شد.تداوم الگو برداری از نقاشی دوره سونگ وجود داشت,اما خصلت تخیلی و اشارات ظریف آن ها تقریبا از دست رفت. استعداد نقاسان دوره مینگ بیشتر در زمینه ی گل و پرنده بود.در این دوره نظریه پردازی و و ریشه یابی و تنظیم مکتب ها بسیار رونق داشت.

سلسله چینگ[ویرایش]

در این دوره بازگشتی همه جانبه به سنتهای گذشته را شاهدیم.

آخرین پادشاهی(۱۳۶۸–۱۸۹۵)[ویرایش]

منابع[ویرایش]

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ نقاشی چینی موجود است.

  • گشایش، فرهاد، تاریخ هنر جهان، تهران: انتشارات عفاف، ۱۳۷۸.
  • ویکی‌پدیای انگلیسی

Article source: https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D9%82%D8%A7%D8%B4%DB%8C_%DA%86%DB%8C%D9%86%DB%8C

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code