عکاسی برهنه

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی در 15 دسامبر 2015

عکاسی برهنه (به انگلیسی: Nude photography) زیرشاخه‌ای غیررسمی از عکاسی هنری است که در آن بدن برهنه و لخت انسان به تصویر کشیده می‌شود. این نوع عکاسی، بر سوژه و رفتار او نسبت به تمایلات جنسی‌اش تاکید می‌کند. عکاسی برهنه با عکاسی شهوانی و پورنوگرافی تفاوت دارد.

بسیاری از عکاسان معتقدند عکاسی برهنه تقدم اندام بدن نسبت به چهره‌است، یعنی برخلاف عکاسی پرتره که محور اصلی عکس، چهره و صورت سوژه‌است، در عکاسی برهنه محور اصلی، نشان‌دادن بدن برهنهٔ انسان با خط و فرم‌های طبیعی اندام‌هاست. عکاسان این نوع عکاسی، گاهی اوقات از نور و سایه‌های شدید، پوست روغن زده شده و آرایش در سراسر بدن به منظور نشان دادن زیبایی و ساختار بدن استفاده می‌کنند. در واقع می توان گفت عکاس از این طریق سعی در نشان دادن انسان و تمام زیباییش آنچنان که هست،بدون بهره گیری از زیبایی لباس، دکور و دنیای پیرامونی بپردازد.

سوژه‌های عکاسی برهنه عمدتاً زنان هستند هرچند که از مردان نیز عکسبرداری می‌شود. بسیاری از عکاسان همچون، ادوارد وستون، روت برنهارد و جری آوینم در تلاش بودند تا بین عکاسی پورنوگرافی و عکاسی برهنه تفاوت ایجاد کنند؛ آن‌ها ترجیح می‌دادند از اصطلاحات نقاشی استفاده کنند تا مرز بین پورنوگرافی و هنر مشخص باشد؛ آثار بعدی رابرت مپل‌تورپ در برجسته‌کردن این خطوط تمایز کمک بسیاری کرد.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

  • عکاسی شهوانی
  • عکاسی گلامور

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Nude photography»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۰ دی ۱۳۹۰).

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ عکاسی برهنه موجود است.

درگاه عکاسی

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ عکاسی برهنه موجود است.

این یک مقالهٔ خرد پیرامون عکاسی یا دوربین است. با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

Article source: https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C_%D8%A8%D8%B1%D9%87%D9%86%D9%87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code