آثارِ موزايیک‌کاری خانم " لاله …

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی در ۲۶ آذر ۱۳۹۴

آثارِ موزايیک‌کاری خانم ” لاله اسکندری “   اینبار سری میزنیم به بعضی از خیابانها و بزرگراه های تهران و آثارِ موزايیک‌کاری خانمِ ” لاله اسکندری ” هنرمند توانایِ سینما و تلویزیون رو میبینیم. معرق با موزاییک. این بهترین عنوانیِ که می‌شه به هنر موزايیک‌کاری داد. این روزها اولین تصویری که این واژه در ذهن […]

آثارِ موزايیک‌کاری خانم ” لاله اسکندری “

 

اینبار سری میزنیم به بعضی از خیابانها و بزرگراه های تهران و آثارِ موزايیک‌کاری خانمِ ” لاله اسکندری ” هنرمند توانایِ سینما و تلویزیون رو میبینیم.
معرق با موزاییک. این بهترین عنوانیِ که می‌شه به هنر موزايیک‌کاری داد. این روزها اولین تصویری که این واژه در ذهن ایجاد می‌کنه نقش و نگاریِ که روی دیوارِ اتوبان‌های شهر تهران به چشم‌ می خوره که خیلی از اونها هنرِ هنرمندِ جوان خانم اسکندری هستن.
لاله اسکندری دانش آموخته رشته طراحی گرافیک از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزِ. اون کارش در سینما رو با بازی در فیلم ” متولد ماه مهر ” به کارگردانی احمدرضا درویش در سال ۱۳۷۸ شروع کرد. اما اشتغالش به حرفه بازیگری در سینما و تلویزیون، مانع از ادامه فعالیت‌های دیگۀ اون در عرصه‌های هنری از جمله نقاشی، موزائیک و عکاسی نشد. در حوزه عکاسی، اون تاکنون دو نمایشگاه انفرادی عکس در ایران و سوئد برگزار کرده و در دو نمایشگاه گروهی عکس در آمریکا هم شرکت داشته.


مدتیه که پروژه های کاشی های شکسته این هنرمند در زیرگذر ها و بزرگراه های تهران خودنمایی میکنن و فضایی جدید و زیبایی رو برای شهر بوجود آوردن. اون درباره پروژه های خودش می گه: «چیزی که کارگاه من رو از کارگاه‌های دیگه متمایز می‌کنه اینِ که تلاش می‌کنم کارم باکیفیت باشه و تا سال‌ها باقی بمانه ». اسکندری طرح‌هایی در مناطق مختلف شهر تهران داشته و دربارۀ یکی از پروژه های خودش که در زیرگذر تقاطع بزرگراه حکیم و کردستان در متراژ ۹۲۴ متر مربع اجرا شده گفته: براساس موقعیتی که در تونل خروجی بزرگراه کردستان وجود داشت و فضایی شب‌گونه به ما می‌داد، تصمیم گرفتیم در طراحی‌ها به سمت اجرای آسمانِ شب بریم. بر همین اساس نام این طرح رو ” کهکشان راه شیری ” گذاشتیم. این اثر ترکیبی از فضای رئال و فانتزی با موضوع اجرام آسمانی و صُوَرِفلکیِ و در اونها از آیاتی که موضوعیت آسمان داره هم استفاده شده. این کاشی‌کاری‌ها رنگ آمیزی متفاوتی دارن و زمینه غالب اونها سورمه‌ایِ. اسکندری با اشاره به موضوعات انتخاب شده در پروژه هاش گفته که برای مناطق مختلف طرح‌های مناسب با همان مکان رو انتخاب می کنه، به طور مثال در دیواره های پل رسالت فضای مینیاتوری اجرا شده، چون اونجا یک اتوبان پر تردد و پرترافیکِ و به اعتقاد این هنرمند این طرح‌ها از اغتشاش بصری جلوگیری می‌کنن و می‌تونن به شهروندان آرامش بدن. این هنرمند سعی کرده در آثارش از نقاشی‌های ایرانی استفاده کنه چون به اعتقاد اون این روزها کمتر کسی می تونه سری به نقوش ایرانی در گالری‌ها و موزه‌ها بزنه. آثارِ این هنرمند بیشتر رنگ و بوی آثار تاریخی داره و از اِلمان‌ها و شاخص‌های تاریخی و فرهنگی استفاده شده. مثلا یكی از سبك‌هایی كه بشدت موردِ توجه این هنرمندِ مینیاتورِ. در این پروژه ها که به سرپرستی تیم لاله اسکندری هستند ، ستاره اسکندری و روزبه اسکندری هم به عنوانِ مدیر اجرایی طرح حضور دارن.

 

 

Article source: http://www.irjavan.com/%D8%A2%D8%AB%D8%A7%D8%B1%D9%90-%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%8A%DB%8C%DA%A9%E2%80%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%85-%D9%84%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D9%86%D8%AF%D8%B1/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code