روی ظروف چینی نقاشی کنید

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی در 16 فوریه 2016
روی ظروف چینی نقاشی کنید


در این مقاله با روشهای گوناگونی آشنا خواهید شد که می توانید به کمک آنها روی ظروف چینی نقاشی کنید.


رنگ مینای سفال:

رنگ کردن طرح‌ های تزئینی روی چینی فوق ‌العاده می ‌باشد اما باید دقت کنید که از رنگ‌ های سفال غیر سمی استفاده نمائید. توجه داشته باشید که از کشیدن طرح‌ های نقاشی شده روی مناطقی که در تماس با مواد غذائی می‌ باشند نظیر لبه‌ فنجان‌ ها یا لیوان‌ ها یا داخل آن ها ممانعت کنید. دامنه و وسعت رنگ‌ مینائی سفال برای تزئینات روی ظروف چینی را می ‌توان کاسته یا افزایش داد بنابراین دقت کنید که مطابق دستور راهنمای کارخانه تولید آن درباره طرز استفاده و کاربرد نوع به‌ خصوصی که انتخاب کرده‌اید، عمل نمائید. دستورات راهنما هم چنین جزئیاتی در رابطه با این که چطور طرح خود را ثابت نموده تا دوام و استحکام آن بیشتر باشد و طرز تمیز کردن قلم‌ موها و دیگر تجهیزات توضیح خواهد داد.

آماده کردن سطوح: دقت نمائید سطوح چینی را که برای تزئین انتخاب می ‌کنید تمیز و خشک باشند. ابتدا ظرف چینی را در آب داغ با کف صابون بشوئید و آب بکشید سپس صبر کنید تا خشک شود. اگر ظرف چینی را تازه خریده‌اید در محلول 600 میلی‌ متر آب گرم و 10 میلی ‌لیتر سرکه بشوئید. این عمل هرگونه اثر انگشت چرب را از سطح آن تمیز می ‌کند. هم چنین می ‌‌توانید از همین محلول برای تمیز کردن کاشی ‌ها دیوار قبل از نقاشی کردن آن ها استفاده نمائید.

انواع نقاشی: انواع متفاوت رنگ برای تزئین چینی وجود دارد که شما می ‌توانید از هر یک از آن ها استفاده نمائید. رنگ مینای سفال سرد که نیازی به آماده کردن آن نیست اما این نوع رنگ همیشه برای سطوحی که در تماس با مواد غذائی هستند مناسب می ‌باشد و یک لایه آستر رنگ جلا برای محافظت از طرح شما در برابر صدمات احتمالی روزمره لازم می ‌باشد. انواع دیگر رنگ مینای سفال هنگام خشک شدن طرح به ‌وسیله فر خانگی گرم و رنگ آن ها ثابت می شود.

قلم ‌موها: برای کشیدن طرح از قلم‌موی نقاشی استفاده نمائید. اگر چه قلم موهای با پرز سمور بهتر می ‌باشند اما گران قیمت هستند که به‌ جای آن ها می ‌توانید از قلم‌ موهائی با پرز سنجاب یا پرز مصنوعی استفاده نمائید به‌ هر حال هر نوع قلم‌ موئی را که انتخاب می‌ کنید پس از استفاده نمودن و قبل از این که رنگ مینا روی پرزهای آن ها خشک شود کاملاً تمیز کنید. نوع به‌ خصوصی از رنگ مینا حلال در آب هستند. بنابراین قلم‌ موها و جای نگهداری آن ها را می ‌‌توانید به ‌آسانی در آب گرم و صابون بشوئید اما انواع دیگر ممکن است نیاز به حلال معمولاً الکل سفید یا تینر داشته تا تمیز شوند. دقت کنید دستور راهنمای کارخانه نوع رنگی را که انتخاب می ‌کنید مطالعه نمائید. قلم ‌موهای تمیز شده را به ‌صورت ایستاده روی دسته در محفظه تمیزی نگه دارید.

اگر ظرف چینی را تازه خریده‌اید در محلول 600 میلی‌ متر آب گرم و 10 میلی ‌لیتر سرکه بشوئید. این عمل هرگونه اثر انگشت چرب را از سطح آن تمیز می ‌کند. هم چنین می ‌‌توانید از همین محلول برای تمیز کردن کاشی ‌ها دیوار قبل از نقاشی کردن آن ها استفاده نمائید.

تزئین کردن: برای جلوگیری از ایجاد لکه و سیاهی، قبل از ادامه دادن کار روی طرحی که کار می‌ کنید بگذارید تا کاملاً خشک شود. دقت نمائید هر گونه اشتباهی را بلافاصله پاک کنید زیرا رنگ سفال هنوز مرطوب است. زمانی ‌که قلم‌ موئی را برای رنگ کردن مکان مخصوصی به ‌کار می ‌برید، اندازه قلم‌مو را متناسب با شکلی که روی آن کار می‌ کنید انتخاب نموده و در صورتی ‌که شک دارید همیشه سعی کنید از سایز کوچک تر از آن چه فکر می‌ کنید مورد نیاز است استفاده نمائید. دقت کنید پرزهای قلم ‌مو زیاد با رنگ آغشته نشود زیرا سبب چکیدن و جاری شدن رنگ از قلم‌ مو می ‌شود و سعی کنید قلم‌ مو را معمولاً در یک جهت(چپ) حرکت کنید.

مراقبت‌ های بعدی: به‌ خاطر داشته باشید که دوام طرح‌ های نقاشی روی چینی را که خودتان در خانه رنگ می‌ کنید خیلی کمتر از ظروف چینی می ‌باشد که در کوره پخته شده و از فروشگاه‌ ها تهیه نموده‌اید. این به‌ خصوص زمانی صحت دارد که طرح ‌های روی سفال با رنگ‌ های حلال در آب نقاشی شده‌‌اند. قطعات رنگ شده را به ‌آرامی در آب ولرم با کف صابون بشوئید و دقت کنید با پارچه یا تنظیف روی آن ها نکشید و صبر کنید تا به ‌تدریج کاملاً خشک شود. برای ایجاد تزئینات پایدار و ماندگار روی گلدان‌ ها و کاسه‌ ها، آن ها را با دو لایه روغن جلای شفاف آستر کنید. این عمل مانع از ایجاد شکاف و ترک ‌خوردگی طرح شما هنگام استفاده نمودن از آن ها می ‌شود و به ‌صورت لایه محافظی عمل می‌ نماید. هرگز تکنیک آستر کردن را روی قطعاتی که برای ظروف غذا استفاده می ‌شود به‌ کار نبرید.

بخش هنری تبیان


منبع: مجله الكترونیكی ویستا

Article source: http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=213423

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code