آوریل 092016
 

اولین اقدام برای شروع هنر موزائیک انتخاب بستر مناسب کار است که می تواند تابلو ، گلدان ، دیوار ، میز و یا هر سطح دیگری باشد .

برای کار بر روی تابلو باید از تخته سه لا استفاده کرد که بوسیله چوب یا ام دی اف قاب گرفته شده باشد .مزیت تخته سه لا بر فیبر ، مقاوم بودن و تاب برنداشتن آن بعد از ملاط گیری است . در صورتیکه می خواهید روی گلدان سفالی کار کنید باید قبل از شروع کار سطح آن را بوسیله سمباده کاملا صاف کنید . مطمئن شوید که هیچ پستی و بلندی وجود ندارد .برای میز هم می توانید از میزهای چوبی قدیمی استفاده کنید و یا اینکه از نئوپان برای سطح آن استفاده کرده و یک پایه از جنس فرفورژه تهیه کنید .

کار بر روی دیوار روش متفاوتی دارد که باید جداگانه به آن پرداخت .

خوب همانطور که قبلا هم گفته شده مواد و ابزار کار عبارتند از یک انبر مخصوص کاشی ،سمباده کاغذی ، چسب چوب ، قلمو ،کاشی در رنگهای متنوع و متناسب با طرح انتخاب شده و در نهایت سیمان ،پودر سنگ و رنگهای پودری برای مرحله نهایی کار یعنی ملاط گیری است .

بهتر است اولین کار ساده انتخاب شود تا سختی طرح موجب دلزگی و خستگی نشود .

مثل این دلفین :

 

ابتدا باید طرح را برروی کار منتقل کرد . که می توانید مستقیما آن را بکشید یا اینکه طرح را بوسیله کاربن روی سطح مورد نظر پیاده کنید.برای خرد کردن کاشی باید لبه انبر _نه تمام آن _ را برروی قسمتی از کاشی قرار دهید و فشار وارد کنید .در صورتیکه احتیاج به تکه های کوچکتری دارید باز هم این کار را تکرار کنید تا به اندازه دلخواه دست پیدا کنید .سعی کنید به اندازه مورد نیاز کاشی خرد کنید . سطح کار را تمیز کرده و بوسیله قلمو کمی چسب چوب برداشته و برروی قسمتی از طرح بمالید .

برروی کار بر روی یک طرح مثل این ماهی ابتدا همه قسمتها را چسب نزنید .چون تا زمانی که به قسمت آخرآن می رسید چسب آن قسمت خشک شده و در سطح کار ناهماری ایجاد می کند .

با دقت و حوصله تکه های خرد شده را دانه دانه برداشته و در قسمتهای آغشته به چسب قرار دهید . دقت کنید انحناها و زوایا را درست طبق طرح درآورید تا کار کاملا گویا و زیبا شود .محدوده رنگها باید صاف باشد .خود را زیاد درگیر پر کردن فضاهای خالی نکنید چون بعدا بوسیله ملاط پر خواهد شد . البته توجه داشته باشید که این فضاها نباید زیاد هم بزرگ باشد ( حداکثر 5 میلی متر ) چون از جلوه کار کم خواهد کرد .

هر جا نیاز به یک سطح صیقلی مثل چشم این ماهی و یا لیه گلبرگ داشتید و بوسیله انبر نتوانستید آن را دربیاورید از سمباده برای بدست آوردن شکل دلخواه استفاده کنید .اول باید از طرحهای اصلی شروع کنید و بعد از اتمام آنها زمینه را کار کنید .

در صورتیکه در حین کار به مشکل برخورید یا سوالی برایتان پیش آمد در قسمت نظرات بنویسد تا به آنها جواب دهم .

 

 

Article source: http://mosaicart.persianblog.ir/

tiger pelak 2 نقاشی موزاییک

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code