طراحی چهره متین

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی در 21 آوریل 2016

« روش طــــــــراحی با مـداد » آشنایی وقتی با ابزار و طریقۀ آماده سازی آنها آشنا شدید و تمرینهای مربوط به سایه روشن و خطهای مدادی انجام دادید،آنگاه آماده اید تا چهار مرحلۀ لازم برای کشیدن طراحی مدادی را شروع کنید . باید وقت زیادی را صرف هر کدام از این مراحل کنید .تمرین درست ، تأ ثیر بسزای در طراحی های نهایی تان خواهد داشت .پس تصمیم بگیرد که برای کسب مهارت در طراحی با مداد به اندازه کافی تلاش کنید.  

اجرای یک طراحی دارای چهار مرحله است که به ترتیب باید اجرا شود :

مرحله ی اول طراحی ساده

طرح اولیه (ساده) را به وسیلۀ مداد hb بکشید . مداد hb را صاف و موازی با کاغذ در زیر دستتان نگه دارید .در کشیدن خطها ٬آزادی زیادی داشته باشید و همۀ بازویتان(حرکات از بازو انجام می گیرد نه از مچ) را حرکت بدهید در این ‌مرحله ‌فقط درباره شکلهای عمومی فکر کنید . جزئیات را بعداً اضافه خواهید کرد . این مرحله را بارها و بارها تمرین کنید .

 

مرحله ی دوم طراحی خطوط

شما نیز به گذاشتن وقت برای تمرین هستید تا خطوط طراحی را بکشید . از نوک مداد چوبی H  ‌یا F  استفاده کنید . نگه داشتن وسایل را در حالت نوشتن و‌ رو به بالا تجربه کنید . در حالت روبه بالا ضخامت خطوط را می توانید با کشیدن کناره های مداد برای خطوط ضخیم و یا بر روی نوک مداد برای خطوط باریک تغیر دهید . خودتان را عادت دهید تا عمق و‌ گردشگری را با خطوط نشان دهید .

 

مرحله ی سوم  سایه های ابتدایی

برای  دست یافتن به سایه های موفق باید ساختار الگو ها را به نرمی و با دقت بکشید . عموماً سایه های تیره و حد وسط را رنگ آمیزی کنید . هنگامی که از کارتان مطمئن شدید این نواحی را با فشار دادن بیشتر مداد تیره تر کنید  . اجازه دهید تا این نقطه برای هر تُنی هموار و صاف شود .

 

مرحله ی چهارم  پرداخت کار

برای سایه‌زدن نهایی ، بر روی یک سطح هموار برای کنترل تناژ با استفاده از یک مداد تیره طراحی کنید . سایه زدن با یک مداد نرم تر آنقدر تکرار کنید تا به تراکم مورد نظرتان برسد . همانطور که جلو‌ می روید خطوط را برجسته تر کنید . آخرین ‌خطوط را برای اثر گذاری نهایی کار اضاف کنید . توجهتان را بر روی طراحی پایانی هر کدام از طرح ها  مورد نظر متمرکز کنید جزئیات را مشاهده کنید  و بقیه مراحل را به عنوان یک منبع مورد استفاده قرار دهید . پس از آن فقط بر روی کار خودتان تمرکز کنید . برای جلوگیری از لک شدن طرح ، در آخر بر روی آن لایه هایی از فکساتیو اسپری کنید .
اگر بلا فاصله پس از پایان کارتان آن را زیر قاب شیشه ای بگذارید نیازی نیست تا از فکساتیو استفاده کنید .

( گذاشتن طرح لای کاغذ پوستی هم کاری درست است)

 

گاهی ممکن است بخواهید یک کار کامل را تنها با یک درجه از سختی مداد بکشید مداد(hb) با سختی و تیرگی متوسط برای این کارمناسب است .ممکن است بخواهید کارتان را با سه مداد hb که هر کدام میزان گردی سرشان متفاوت است، شروع کنید . با ایجاد تنوع در میزان فشار بر سر مداد و تغییر در وضعیت دست ،میتوانید تیرگیهای متعدد و گسترده وسیعی از خطها را بوجود آورید . طبیعت بی جان طراحی از طبیعت بیجان موضوع مناسبی برای شروع آموختن طراحی است .

 

برای چیدن و نور پردازی طبیعت بیجان هر چقدر که بخواهید زمان دارید انتخاب موضوع وقتی به دنبال موضوع برای طراحی میگردید کنجکاو باشید .ذهنتان را باز کنید وبه حستان اعتماد کنید.گاهی هم موضوعات خاص و غیر معمول را برای طراحی انتخاب کنید . به دور و برتان نگاه کنید یا از دوستان یا والدینتان وسایلی برای طراحی قرض کنید . من دوست دارم از اسباب بازی چوبی یک کودک یا کفشهای کهنه طراحی کنم.موزه ها و کتابخانه ها منابع خوبی دارند که میتوانید از روی آنها طراحی کنید . چیدمـــــان می توانید اشیاء را جلویتان بگذارید و آنها را بکشید یا اینکه از آنها عکس بگیرید.در هر روشی که انتخاب می کنید ، طریقۀ چیدن اشیاء بسیار مهم است .ابتدا همۀ اشیاء را یکجا روی هم بریزید و سپس آنها را مرتب کنید ،شیء را بردارید، چیزی را صاف بگذارید یا بیندازید… بعضی موضوعات جالب هستند ٬مثل یک خرس اسباب بازی کنار یک شیء قدیمی .وقتی از پارچه طراحی میکنید نرمی آن را نشان دهیدبه گونه ای که پخشید گی نور روی آن احساس شود .

 

در اینجا چند نکتۀ مهم و گفتنی وجود دارد :

*** موضوعی را انتخاب کنید که معنی دار باشد .

*** سعی کنید موضوعاتان بافت و طرحهای مختلف داشته باشد ، چون کنتراست جالبی در سیاه و سفید مدادی ایجاد می کند .

*** برای نور پردازی از نور موضوعی یا نور طبیعی استفاده کنید .ولی حواستان باشد که بافت و شکل خاص موضوع حفظ شود .نور، سایه های افتادن و تیرگیها به کار جان می بخشد .

*** روش طراحی را مناسب با طرح و موضوع انتخاب کنید .مانند ضرب قلم های پهن و نرم که برای اشیاء پشمی مناسبند و ضرب های نازک و کم رنگ برای اشیاء ظریف تر مراقب دست هایتان باشید بعضی شیوه های طراحی نیاز به یک بافت کاملا” یکدست دارند ،بنابراین همواری های کاغذ ممکن است مشکل ساز شوند .برای شروع سعی کنید که کاغذتان را با دستهای برهنه لمس نکنید .دستکش بدست کنید ،یا دقت کنید که کاغذ را از لبه ها یعنی جایی که بریده یا با حاشیه قاب پوشیده خواهد شد ، برداریدحتی وقتی که فکر میکنید دست هایتان تمیز است ، انگشتانتان میتوانند چربی را به کاغذ منتقل کنند. این چربی اگر در جایی باشد که شما از گرد زغال یا گرافیت استفاده می کنید ، ظاهر میشود .ایجاد تیرگی صاف و یک دست در جایی که اثر انگشتی باقی مانده باشد ، غیر ممکن است .

پیش طرح

چرا پیش طرح می کشیم ؟پیش طرح صورت ساده و سریعی از طراحی است . این روش سریع و آسانی برای پیدا کردن تفکرات موجود در ذهن بر روی کاغذ است و بخش مهمی از برنامه آموزشی هنر جویان را تشکیل میدهد .این تمرین اساسی فواید بسیاری دارد .کسیدن پیش طرح « چشم و ذهن » شما را تقویت میکند و هماهنگی بین دست و چشم شما را پرورش میدهد .این روشی است برای آن که مطالعۀ بصری بیشتری از اشیاء اطرافتان داشته باشید .پیش طرحها را میتوان برای مطالعه نقاشی ها و طرح های نهایی استفاده کرد . وقتی به کشیدن پیش طرح عادت کردید ، از این کار لذت خوهید برد و از جهات دیگر هم منافعی برایتان خوهد داشت .با این کار شما بصورت یک طراح ماهر تربیت خواهید شد .

نکته ای که برای تبدیل شدن به یک پرورش توانایی شما در کشیدن آنچه می بینید، بسیار لازم است نکته ها و روش ها پیش از شروع طراحی نکات زیادی را باید مشخص کرد . آیا باید از پس زمینۀ روشن استفاده شود ؟ کاغذ باید صاف باشد یا زبر ؟ آیا با زغال بهتر است یا با گرافیت یا با زغال فشرده ؟ یا شاید ترکیبی از همۀ آنها ؟ در این مقاله به شما روشهای مهم برای در دست گرفتن و بر خورد با ابزار طراحی نشان میدهم تا آمیزه ای از جلوه ها بصری خارق العاده بسازید . شما همچنان با پرسشهای قبل رو برو می شوید ، اما وقتی قابلیت های هر ابزار را بشناسید ، انتخاب آسانتر می شود .موفقیت ها را مثل شکستها یتان تجزیه و تحلیل کنید و از هر دو درس بگیرد . مشاهده ی نور خصائص نور ظاهرا” روشن و مشخص هستند،اما به خاطر نگه داشتن آنها می توان مانع از بسیاری اشتباه های متداول شود.

نورمثل یک نیروی قابل اندازه گیری است که (مستقیما”) از منبعش به سوی اشیائی که نگاه می کنیم، حرکت می کند. نقاط روبه نور با آن برخورد می کنند وبناب این روشن ترین نقاط هستند. قسمتهایی که کمتر به طور مستقیم در معرض برخورد با آن هستند،به اندازه ی نقاط قبل روشن نمی شوند.نقاط در جهت مخا لف منبع نور، هیچ نوری دریا فت نمی کنند ودر تاریکی وسایه فرو می روند. شدت نوربا حرکت به جلو کاهش می یابد. لکه ها ی نو ر این ها روشن ترین نقا ط یک شکل هستند. بیشترین میزان وضوح آ نها در سطوح صا ف وبراق است. آنها در واقع منبع نور هستند که به چشم شما منعکس شده اند.

از سفیدی کا غذ برای قسمت ها ی خیلی روشن استفاده کنید وبین این روشنی ها وتیرگی های همجوار را محو کنید. تیرگی متوسط شامل همه نقاط روی شکل است که روبه سمت منبع نور هستند. روی کره این منطقه بین لکه ها ی نور ومرکز سا یه است. این بخش هرچه از منبع نور روبر می گرداند، به تدریج تاریک تر می شود وتیرگی آن افزایش می یابد. تیرگی متوسط را می توان با توجه به رنگ اصلی شکل ونوردهی آن تیره تر یا روشن تر اجرا کرد.
 

برچسب‌ها: آموزش طراحی با مداد, آموزش طراحی و نقاشی, آموزش مراحل طراحی و نقاشی, آموزش کار با مداد

Article source: http://takbarg2011.blogfa.com/category/17/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%AF

tiger pelak 2 طراحی چهره متین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code