پرینت سه بعدی چیست؟ آشنایی با …

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی در ۰۲ خرداد ۱۳۹۵
پرینت سه بعدی چیست؟ آشنایی با ...

حتما نام پرینتر های سه بعدی را شنیده اید پرینتر هایی که قادرند هر وسیله ای که شما در ذهنتان دارید را در کم ترین زمان ممکن بسازند و به شما ارایه دهند. این فناوری هم اکنون در بازار موجود است و مورد استفاده  متخصصان پزشکی، مهندسی، محققان، دانشمندان و مخترعان قرار گرفته است.

پرینتر های سه بعدی با روی هم قرار دادن لایه های نازکی از مواد اشیاء سه بعدی را با دقت بسیار بالا می سازند. این پرینتر ها مدل های سه بعدی CAD را می گیرند و با استفاده از موادی که دارند یک مدل سه بعدی می سازند. بیراه نیست اگر بگویم بزرگترین انقلاب صنعت مدل سازی همین پرینت سه بعدی است.

در صنعت مدل سازی عدد زیادی از اجناس صرفه ای برای تولید ندارند و اگر هم تولید شوند بسیار گران قیمت خواهند بود، ولی با پرینتر سه بعدی این فرایند سریع و ارزان می شود.

تاریخچه پرینت سه بعدی

امکان سنجی و ایده پردازی پرینت های سه بعدی برای بار اول در سال ۱۹۵۰ به ذهن دانشمندان راه یافت. طرح اولیه ی پرینتر های سه بعدی در دهه هشتاد با نام RapidPrototyping و اولین نمونه از آن توسط چارز هال ساخته و به نام این دانشمند ثبت شد. اما پرینترهای سه بعدی حال حاضر برای اولین بار با روش SLA درسال ۱۹۸۶ ساخته و دوسال بعد وارد بازار شدند.

تنها در سال ۱۹۹۲ صنعت صدها میلیون دلار برای این پرینتر ها هزینه کرد؛ که در سال های اخیر این سرمایه گذاری به هزاران ملیون دلار رسیده است.

این پرینتر ها در ابتدا از مواد محدودی استفاده می کردند اما امروزه تنوع این مواد حتی به مواد غذایی هم رسیده است. در ابتدای پیدایش پرینتر های سه بعدی این پرینتر ها فقط از یک رنگ استفاده می کرند اما اکنون تنوع رنگ در این پرینتر ها امری عادی است.

کلیپ زیر در مورد استفاده از رنگ ها در پرینتر های سه بعدی است:

فاکتور سرعت در این پرینتر ها هنوز هم نیاز به کار دارد و فرایند پرینت سه بعدی بسیار زمان بر است. غیر از زمان آماده سازی پرینتر برای شروع پرینت بعد از آغاز فرایند نیز باید ساعت ها و یا شاید حتی یک روز کامل صبر کرد تا مدل آماده شود. البته وعده ها حاکی از این است که در آینده سرعت پرینت سه بعدی کاهش چشم گیری می یابد.

هدف جدید این محصول راهیابی به خانه هاست اما به دلیل سختی کار با آن و قیمت زیادش هنوز فقط برای مصرف صنایع کوچک مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاه با سرعت، دقت و عملکرد خوبی که دارد کمک زیادی به افرادی که می خواهند از کار خود ماکت یا نمونه ی اولیه ای داشته با شند می کند. ودیگر لازم نیست وقت زیادی را صرف ساختن ماکت کرد.

پرینتر های سه بعدی و صنعت

پرینتر های سه بعدی در ابتدا برای نمونه سازی و کمک در قالب سازی برای قطعات صنعتی بزرگ مورد استفاده قرار گرفتند. شرکت های بزرگ هواپیما سازی و ماشین سازی مانند بویینگ، ایرباس و جنرال موتورز اقبال خوبی از این پرینتر ها کرده اند.

پرینت سه بعدی برای مدل سازی صنعتی ماشن ها

3d-printing در صنعت

در صنعت نظامی نیز برای تولید ماکت ها و یا تولید قطعات با دقت بالا از پرینتر های سه بعدی استفاده می شود.

پرینت سه بعدی ابزار های جنگی نظیر تانک ها

در صنعت کفش سازی نیز طرح های بسیار پیچیده ای هستند که توسط این پرینتر ها به دقت و با ظرافت بسیاری تولید شده اند. چند نمونه را در پایین مشاهده می کنید.

پرینت سه بعدی کفش زنانه

پرینت سه بعدی در صنعت کفاشی

شاید صنعت طلا و جواهر که یکی از پر سود ترین صنعت های جهان باشد بیشتر از صنعت های دیگر از پرینتر های سه بعدی بهره ببرد. طراحی قطعات طلا بسیار هزینه بر و طراحان حرفه ای بسیار اندک اند. با استفاده از پرینتر های سه بعدی می توان قالب های بسیار ظریف و دقیق ساخت که ساخت جواهرات را به مراتب آسان تر، حرفه ای تر و سریع تر می کند. در سال های گذشته طلا و جواهرات بسیار ظریف را فقط از کشور های خارجی وارد می کردیم ولی امروزه صنعت گران حوزه طلا و جواهر با استفاده از پرینتر های سه بعدی می توانند در زمینه تولید و طراحی جواهر آلات خود کفا شوند.

کلیپی در مورد طلا سازی و پرینترهای سه بعدی:

تصاویر زیر نیز گویای کاربرد بسیار بالای پرینتر های سه بعدی در طراحی جواهر آلات هستند:

پرینت سه بعدی و طلا

پرینت سه بعدی و طراحی جواهر آلات

پرینتر های سه بعدی و معماری:

معماران طرح ها و نقشه های خود را بر روی کاغذ پیاده می کنند. طرح های معماران برای خودشان مفهوم است ولی سرمایه گذاران و مشتریان همیشه دنبال ماکت هستند. ماکت ساختن یکی از وظایف مسلم هر معمار است که کاری بسیار طاقت فرسا و سخت است. با استفاده از پرینترهای سه بعدی می توان نقشه های معماری خود را به سادگی و پس از چند ساعت تبدیل به ماکت های بسیار دقیق و محکم کرد. ماکت های دست ساز معمولا از چوب و چسب ساخته می شوند که بسیار آسیب پذیرند ولی به دلیل مواد ویژه ای که در پرینترهای سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد، ماکت های تهیه شده با پرینترهای سه بعدی بسیار محکم و قابل اطمینان هستند.

دقت ماکت ها نیز برای معماران بسیار مهم است که با استفاده از پرینتر های سه بعدی ماکت های بسیار دقیقی می توان ساخت که حتی یک میلیمتر هم خطا ندارند.

در زیر فیلمی از نحوه ساخت یک ماکت توسط پرینتر سه بعدی می بینید:

در زیر چند نمونه ماکت سه بعدی می بینید:

پرینت سه بعدی و طراحی ماکت معماران

پرینت سه بعدی در صنعت معماری

پرینت سه بعدی و معماری و صنعت 3d printing

پرینتر سه بعدی و طراحی لباس

پرینت سه بعدی در نساجی، پوشاک و لباس ها

گروهی از دانشجویان و محققان دانشگاه سانفرانسیسکو آمریکا پرینتر سه بعدی ساخته اند که قادر است با پارچه ی دلخواه لباسی که خودتان طراحی کرده اید را برایتان پرینت بگیرد.

این پروژه یک سال و نیم پیش کلید خورد و حالا به نتیجه رسیده است. اما هنوز پارچه ی تولیدی این پرینتر نازک است و مقاومت چندانی ندارد اما محققان در پی آن هستند که این وسیله را ارتقا دهند تا بتوان آن را در صنایع بزرگ و منازل مورد استفاده قرار داد. سازندگان این دستگاه به دنبال سرمایه هستند و اگر سرمایه مورد نیازشان فراهم شود تا دوسال دیگر آن را وارد بازار می کنند.

لباس های زیر توسط پرینتر های سه بعدی پرینت گرفته شده اند:

پرینت سه بعدی و طراحی لباس

پرینتر سه بعدی جعل کننده آثار هنری

پرینترها برای کمک به ماکت سازان و تولید کنندگاه آمده اند، اما شرکت Fujifilm” پرینتر سه بعدی را طراحی و تولید کرده است که می تواند با بالاترین دقت از روی نقاشی های چند میلیون دلاری جعل کند.

این شرکت با همکاری موزه ون گوک آمستردام چند مورد از نقاشی های نقاش مشهور ون گوک را جعل کرد و آن را به صورت کاملا قانونی با قیمت ۳۴۰۰۰ به فروش رساند.

پرینت سه بعدی آثار هنری

همانطور که در تصویر می بینید این پرینتر به طرز خارق العاده ای یک کوپی از اثر ون گوک تهیه کرده است که حتی رد قلمو و رنگ های آن به ظریف ترین شکل ممکن کپی شده است.

پرینتر های سه بعدی و پزشکی

پیشتر در پست “افزایش احتمال بهبود بیماران قلبی با پرینتر سه بعدی” در آیتیلاگز اشاره کردیم که جراحان با کمک پرینت سه بعدی و مدل سازی قبل از عمل های جراحی برای عمل برنامه ریزی می کنند.

پرینت سه بعدی و جراحی قلب

کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی و حوزه سلامت بسیار گسترده است. یکی از کاربرد های بارز پزشکی طراحی تاج دندان مصنوعی است. دکتر ژانگ مهندسی صنایع پزشکی می گوید:

طراحی تاج دندان در دندان پزشکی هفته ها به طول می کشد و نیازمند رفت و آمد چندین باره به دندان پزشکی است؛ اما با ظهور صنعت چاپ سه بعدی با یک اسکن می توان یک تاج دندان بسیار ظریف و دقیق ساخت.

 پرینت سه بعدی و طراحی تاج دندان

پرینت سه بعدی به کمک بیماران نقص عضو هم آمده است و اعضای جایگزین را برای بیماران آماده می کند. در گذشته اعضای جایگزینی که با دست تهیه می شد بسیار زشت و گاهی نا کار آمد بودند ولی اعضای تهیه شده با پرینتر سه بعدی بسیار شکیل و کاربردی هستند.

چند وقتی است که سمعک های سه بعدی هم در حال آماده سازی هستند که به بیماران کمک شایان توجهی می کنند.

فیلم زیر در مورد یک دست مصنوعی پرینت گرفته شده با پرینتر سه بعدی است:

در زیر تصاویری از سمعک و اعضای سه بعدی می بینید:

پرینتر سه بعدی و ساخت سمعک

پرینت سه بعدی و ساخت پای مصنوعی

پرینت سه بعدی و طراحی پای فلزی بسیار ظریف

پرینتر های سه بعدی در ایران

شرکت های ایرانی ای وجود دارند که اقدام به تولید پرینتر های سه بعدی خوبی کرده اند. این شرکت ها با توجه به نیاز های داخلی محصولات خود را به بازار ایرانی ارایه می دهند، از آن جا که استفاده از چنین محصولاتی آن هم با پشتیبانی شرکت های داخلی گزینه بسیار مناسبی برای صنعت در حال رشد کشور عزیزمان ایران است پیشنهاد ما به شرکت ها و کارگاه های نو ظهور بهره مندی از محصولات داخلی می باشد.

چالش های پیش روی پرینتر های سه بعدی

اگر پرینتر های سه بعدی وارد جامعه شوند می توانند کیفیت محصول را بالا برده و در عین حال قیمت آن را کاهش دهند.

اما شرکت های بزرگ هنوز با این فناوری مقابله می کنند زیرا معتقدند اگر این پرینتر ها دست اشخاص مختلف برسد دیگر عرضه ی جنس تقلبی به جای برند فراگیر می شود و شرکت های بزرگ دچار رکود اقتصادی می شوند.

با همه ی این ها نمی توان جلوی ورود این فناوری را به زندگی انسان گرفت ولی می توان با مدیریت صحیح یا اندیشیدن تدابیری از این تکنولوژی به بهترین نحو استفاده کرد.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

Article source: http://itlogs.ir/article/3d-printing-review

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code