طراحی دکوراسیون داخلی به سبک سوئدی ها

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی در 28 آوریل 2017

برترین ها: کشور سرد سیر سوئد، با وجود آن که با آب و هوای قطبی بسیار سرد منطقه اسکاندیناوی همراه است، اما به عنوان کشوری مطرح در عرصه توسعه پایدار و ساخت و ساز سبز به شمار می رود که میزان نوآوری ها و خلاقیت های معماران و مهندسان این کشور در این عرصه، به عنوان الگو و مولی موفق برای آینده معماری و ساخت و ساز خانه ها و ابنیه های دوست دار محیط زیست، عنوان شده است.

طراحی دکوراسیون و معماری منظر و طراحی خانه های سوئد در چند دهه اخیر، تا حد بسیار زیادی مبتنی بر مؤلفه های طراحی توسعه پایدار بوده است تا خانه های سوئد، کم ترین میزان اثرات منفی زیست محیطی را به همراه داشته باشد. معماری سبز سبب شده است تا فرهنگ شهرنشینی و سبک زندگی شهروندان سوئدی در قیاس با سایر نقاط اروپا، کاملاً متفاوت و خاص باشد.

 خانه های یک طبقه شیروانی دار که با المان های چوبی و سازه های پیش ساخته و دکوراسیون ساده و شیک طراحی و ساخته می شود، کشور مسطح و زیبای سوئد را به موزه ای از خانه های دوست دار محیط زیست مبدل کرده است. همان طور که از شهر فلورانس ایتالیا، به عنوان “موزه بدون سقف” نام می برند، سوئد را نیز باید “کشور خانه های دوست دار محیط زیست ” دانست.

 این مطلب، به معرفی جدیدترین طرح های دکوراسیون و معماری سبز در خانه ها و معماری منظر در سوئد می پردازد که توسط پرتال مشهور inhabitat.com ارائه شده است. این طرح های خلاقانه در طراحی دکوراسیون بر مبنای مؤلفه هایی چون: کاهش هزینه های مصرفی، کاهش اثرات زیست محیطی و چند منظوره کردن فضای خانه ها برای قابلیت های مختلف، در دستور کار معماران و طراحان سوئدی قرار می گیرد که در نهایت، مدل طراحی سبز را در این کشور به تصویر می کشد. این مدل ها، می تواند الگوهای خوبی برای علاقمندان به معماری و دکوراسیون باشد.

Modern Kenjo Cabin، نام یک شرکت طراحی دکوراسیون و معماری سوئدی است که اخیراً، برای برادران ساندل در شهر Muskö، یک خانه شناور روی آب ساخته است که می تواند بر اساس نیاز مخاطبانش، به راحتی تغییر کاربری پیدا کند. این اتاقک مدرن شیک، از چوب درخت کاج که در سوئد به طور فراوان یافت می شود، استفاده کرده است. پنل های خورشیدی که بر روی سقف خانه تعبیه شده است، کل برق مورد نیاز گرمایش و روشنایی خانه را تأمین می کند. پلتفرم شناور خانه بر روی سکوی شناوران، سبب می شود تا ساکنان این خانه کوچک، بتوانند از آن مانند یک قایق شناور بر روی آب استفاده کنند.

 
(طراحی دکوراسیون چند منظوره را نشان می دهد)

 
(نمای روبرویی از خانه شناور کوچک دوست دار محیط زیست)

 
(نما از بالا – نحوه قرارگیری وسایل در این خانه کوچک شناور چند منظوره)

 
(سقف خانه از سیستم photovoltaic برای تأمین انرژی و روشنایی آل ای ای دی بهره می برد)

تولید همزمان گرما و برق از طریق سیستم فوتوولتایک امکان پذیر است که در طراحی دکوراسیون این خانه مد نظر بوده است. سیست Photovoltaic system) به پدیده ای که در اثر تابش نور بدون استفاده از مکانیزم های محرک مکانیکی الکتریسیته تولید کند، پدیدهٔ فتوولتاییک (Photovoltaic) گفته شده و عاملی که این فرایند را به وجود می آورد، سلول خورشیدی (Solar cell) نام دارد.

سامانه های فتوولتایی که در ابتدا برای کاربردهای فضایی ابداع و تکمیل شده بودند انرژی نوری را مستقیماً به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. اصل مقدماتی در این فناوری اثر فتوالکتریک است که اولین بار به وسیلهٔ اینشتین توضیح داده شده که نور باعث می شود الکترون ها از ماده جدا شوند. مکانیزم های فتوولتایی سلول های خورشیدی، کریستال های صافی هستند که از لایه های نازک از جنس نیمه هادی ساخته شده اند که خصایص الکترونیکی متفاوت دارند و این امر موجب پیدایش میدان های الکترونیکی قوی درون آن ها می شود.

 

نحوهٔ عملکرد سلول های خورشیدی ساده است. از آنجایی که سیلیکون توان نگهداری از الکترون هایش را ندارد، سلول ها از دو لایه سیلیکون ساخته شده اند که یکی مازاد الکترون دارد و دیگری کمبود الکترون (مازاد لایه n و کمبود دار، لایه p نامیده می شود.) هنگامی که نور به لایهٔ اول برخورد می کند، الکترون ها آزاد می شوند و در حالی که به سمت لایه با الکترون کمتر جاری می شوند، از یک مدار الکتریکی می گذرند و تولید الکتریسیته می نمایند. برای حفاظت سلول ها در برابر محیط، سلول های فتوولتایی به یکدیگر متصل شده و به صورت مدول در آورده می شوند. مدول هایی که در روی یک صفحه نصب شده و از زاویه و جهت صحیح برای حداکثر گردآوری فصلی و سالی برخوردارند، پانل یا شبکهٔ PV نامیده می شوند. یک سامانهٔ PV معمولاً شامل باتری های ذخیرهٔ الکتروشیمیایی برای کاربردهای مستقل است.

اگر علاقمند هستید تا درباره این سامانه جدید در طراحی خانه های امروزی آگاهی کسب کنید، پیشنهاد می کنیم ویدئو 4 دقیقه ای زیر را ملاحظه کنید.

www.youtube.com/watch?v=spFdw99S16s

The Common Office در واقع نام یک شرکت سوئدی طراحی دکوراسیون است که در زمینه معماری سبز فعالیت دارد. این شرکت اخیراً، یک خانه جنگلی با دکور جذاب و شیک را طراحی و ساخته است. این خانه کوچک که در شهر Törnskogen قرار دارد، ویلایی بر روی یک منطقه صخره ای و داخل جنگل است. این خانه که Villa Altona نام دارد، توسط طراحانش بر اساس ساختار Lego محور، دیزاین شده و از بلوک های به هم پیوسته در ساختان استفاده کرده اند که دکور جالب و خلاقانه ای را شکل داده است. به دلیلان که این خانه بر روی منطقه صخره ای با تخته سنگ های بزرگ و سطحی ناهموار ساخته شده است، بلوک های استفاده شده در طراحی و ساخت خانه این فرصت را برای طراحان فراهم کرده تا بتوانند به راحتی با تغییر چیدمان بلوک های به هم پیوسته، خانه را در این منطقه ناهموار بنا کنند.
 

 
(نمای روبرویی خانه جنگلی)

 
(دکوراسیون ساده داخلی خانه جنگلی)

 
(نمای داخلی خانه و نوع طراحی راه پله های این خانه 2 طبقه جنگلی را نشان می دهد)

 
(نمایی از خانه جنگلی بر روی منطقه صخره ای)


(نمایی از داخل خانه که نوع طراحی خلاقانه شیشه ها، سقف و زیر راه پله را نشان می دهد)

 
(طراحی دکوراسیون داخلی خانه به گونه ای بوده است که همه نقاط، نورگیر باشد)

 
(خانه ای زیبا و شیک با دکوراسیون خلاقانه بر روی منطقه ای صخره ای)

 
(پلن خانه از بالا)

Trigueiros Architecture، در واقع یک شرکت معماری و طراحی دکوراسیون سوئدی است که به تازگی، یک خانه مخروطی شکل به سبک معاصر را طراحی و ساخته است. این خانه که با نورپردازی خلاقانه مدرن و ساختار سقف شیب دار به سبک شینگل طراحی شده، در یکی از جزایر حومه استکهلم، پایتخت سوئد قرار دارد. این خانه عجیب چند گوشه (angular home)، دارای یک سقف شیب دار می باشد که با چوب های طرح شینگل ساخته شده و در نظر رهگذران، مانند قایقی است که در بیرون دریا و کنار ساحل قرار دارد.
 

درمقابل این فضای بیرونی که با بافت چوبی و طرح معماری شینگل دیزاین شده است، فضای دکوراسیون داخلی این خانه، کاملاً سفید هست و این پوشش سفید، بر روی دیوارها و سقف های پیش ساخته چوبی (کاذب) قرار گرفته است. طراحی دکوراسیون داخلی این خانه به گونه ای صورت گرفته است که نور طبیعی، به راحتی کل خانه را در بر گرفته و همه جایان را در طول روز، روشن نگه دارد. برای آن که تصور بهتری به کاربران این خانه داده شود و آن ها، حس فضای بیش تر و نورپردازی زیباتری از روشنایی آسمان در طول شبانه روز را درک کنند، معماران، ارتفاع فضای نشیمن خانه که جنب آب نما قرار دارد را دو برابر کردند. نیم دیگری از خانه نیز، به سه طبقه، تقسیم بندی شد که با راه پله های چوبی به هم متصل می شد. این تقسیم فضای داخلی به بخش های مجزای پر کاربرد، به طور ماهرانه ای، حس تغییر زاویه ناشی از سقف شیب دار خانه را که از قسمت پشت خانه تا جلوی آن امتداد پیدا کرده بود، کاهش می داد.

 

درسی در طراحی دکوراسیون داخلی!

 این عمل، در واقع ابتکار جالبی در طراحی دکوراسیون یک خانه با سقف شیب دار می باشد. اتاق های این خانه به گونه ای طراحی شده است که از پنجره اتاق ها، می توان منظره زیبای بیرون را تماشا کرد. نوع پوشش به کار رفته در دیوارهای این خانه به گونه ای است که فضای نشیمن را بزرگ تر نشان می دهد و ساکنان خانه می توانند چشم انداز بیرون را بزرگ تر و بهتر تماشا کنند. در واقع دیوارهایی با ضخامت کم و شفاف glassy finish wall که عبور دهنده نور از خود هستند، در ساختمان هایی با معماری مدرن، مشاهده می شوند. پله های سنگی که بر روی فضای چمن بیرونی تعبیه شده است، فضای ارتباطی افراد بیرون خانه با داخل و بالعکس را فراهم می کند و نمای بیرونی خانه را جذاب کرده است.

 
(نمای طراحی منظر بیرونی ساختمان با سنگ فرش جذاب و شیک)

 
(نمایی نزدیک از طبقات بالا)

 
(چشم انداز بیرون از طبقه بالا)

 
(طرح شینگل چوبی سقف سازه)

این خانه همان طور که گفته شد، از طرح شینگل در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی خود استفاده کرد. شاید بپرسید که طرح شینگل چیست.

سبک شینگل، سبکی از معماری آمریکایی مربوط به نیمه دوم سده نوزده میلادی، که مشخصه آن، لوح هایی با پوشش چوبی – به عنوان روکار خارجی روی یک چهار چوب الواری – به همراه ترکیب نامتقارن و انعطاف پذیر، می باشد. شینگل، نوعی پوشش سقف شیب دار با چهار طرح (پله ای، هلالی، سه لتی و لانه زنبوری) که از مواد هیدروکربنی مقاوم (قیر اکسیده) به همراه تیشو جهت مقاومت در برابر اشعه uv و لایه سیلیس جهت افزایش مقاومت خمشی و پوشیده شده از سنگریزه های طبیعی رنگی، که برای ایجاد نمایی خاص و زیبا استفاده می شود.
 یکی از مهم ترین مزیت های shingle طول عمر و نگهداری آسان آن است. بسیاری از موادی که در پوشش سقف مورد استفاده قرار می گیرند نیازمند مراقبت و نگهداری دائمی هستند تا بتوانید ظاهر آنرا به طرز مطلوب حفظ کنید. اما شینگل نیاز به نگهداری خاصی نداشته و با اندک مراقبت همیشه زیبا خواهد بود. همچنین در صورت بروز هرگونه آسیبی به راحتی قابل تعمیر می باشد.

یکی دیگر از مزایای shingle نصب آسان آن است. در واقع شینگل ساده ترین محصول جهت نصب است. البته برخی از طرح های شینگل نیازمند ابزار خاص بوده و می بایست توسط افراد متخصص نصب شوند. شینگل محصولی انعطاف پذیر و مقاوم است که با اغلب طراحی های سقف سازگار می باشد.

زیبایی ظاهری شینگل یکی از مزایای این گونه سقف هاست. این محصولات در طرح ها و رنگ های متنوع عرضه می شوند و به این دلیل مشکلی برای هماهنگ کردن آن ها با سایر اجزاء ساختمان نخواهید داشت. معمولاً ظاهر شینگل همانند سایر مواد طبیعی گران قیمت از قبیل سدر، چوب و یا سنگ به نظر می رسد.

 

مزیت بزرگ سقف های شینگل هزینه مناسب آن است. شینگل ها در حجم های بزرگ تولید می شوند و بالطبع هزینه های تولیدی مناسبی دارند. هزینه نصب آن نیز در مقایسه با سایر پوشش های سقف مناسب تر است. علاوه بر سبکی وزن این سقف ها بار زیادی را به جیب شما تحمیل نخواهد کرد.

مزیت نهائی shingle وزن آن است. بسیاری از پوشش های سقف دارای وزن بالائی هستند که ممکن است برای اسکلت سازه شما مناسب نباشد. اگرچه خود شینگل ممکن است سبک ترین محصول پوششی سقف نباشد ولی سقف های پوشیده شده از شینگل یکی از سبک ترین سیستم های پوششی بوده که با اغلب سقف ها سازگار هستند. شینگل ها به 4 دسته تقسیم بندی می شوند که عبارت اند از: شینگل ساده (Classic 3 Tab)، طرح هلالی (Crescent Asphalt Roofing)، شینگل شش ضلعی (لانه زنبوری)، شینگل های پله ای (Laminated Shingle) که این خانه با طرح لمینیت شینگل دیزاین شده بود.
در واقع، shingle های پله ای، این تیپ از شینگل یک محصول و بهبود یافته است که جهت ساخت و سازهای جدید بسیار مناسب می باشد. خرده سنگ های سایه ای چند رنگ عمق بیشتری به آن بخشیده و ظاهری چند بعدی را شبیه سازی می کند. این طرح از شینگل با هزینه ای اندک، زیبایی و ارزش ساختمان شما را ارتقاء می بخشد، تنوع رنگی شینگل قابلیت استفاده آن را با سایر مصالح ساختمانی فراهم می سازد.

سبک سوئدی در حقیقت یک دکوراسیون رژیمی برای فضای خانه شماست که سبب می شود فضاها خوش فرم و خوش ترکیب و در عین حال گرم و شیک جلوه کنند. این سبک با رنگ سفید و دیگر رنگ های خنثی شروع می شود تا زمینه مساعدی را برای میزبانی از نور طبیعی مهیا سازد. نکات کلیدی سبک: خنثی سازی کف و دیوارهای فضا: اتاقی روشن و باز تدارک ببینید و درخشش نور خورشید را به داخل اتاق دعوت کنید. رنگ سفید عاجی و چوب های طبیعی با رنگ ملایم از قبیل چوب درخت زبان گنجشک و چوب راش همیشه در هر اتاق به زیبایی جلوه می کنند و در فضای سوئدی نیز این جلوه چند برابر می شود. برای رنگ دیوارها می توانید از رنگ های سبز و آبی بسیار ملایم به مقدار کم استفاده کنید. پوشش پنجره ها را نیز بسیار نازک و لطیف در نظر بگیرید تا نور طبیعی بتواند به راحتی به داخل فضا راه یابد. علاوه بر خنثی نگه داشتن دیوارها و سقف فضا، استفاده زیاد از رنگ سفید یکی از اصول مهم این سبک است. برای مثال برای میز و صندلی اتاق غذاخوری و همچنین تختخواب اتاق خواب توصیه می کنیم از انواع چوب به رنگ سفید استفاده کنید
 


(طراحی اتاق خواب به سبک سوئدی)
 

(نمایی از یک آپارتمان سوئدی به سبک سنتی)
 

(الگویی جالب از یک اتاق با نور گیر فوق العاده عالی)
 

(نمای از طرح دکوراسیون رایج آشپزخانه در سوئد)

 سوئدی ها برای طراحی دکوراسیون منزل خود اغلب از رنگ سفید استفاده می کنند و به همین دلیل این مدل طراحی را به نام خود زده اند.

ویدئو زیر، شما را با استایل دکوراسیون داخلی خانه های سوئد، آشنا می کند.

www.youtube.com/watch?v=IqTGRFmzjW0

Article source: http://www.akairan.com/khanehdari/decor1/20157137721.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code