آشنایی با پرسپکتیو در نقاشی

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی در ۲۱ تیر ۱۳۹۶خرید و دانلود فایل


توضیحات:

انواع پرسپکتیو ها (تصاویر مجسم)

تصاویر مجسم یا پرسپکتیو به طور کلی به دو دسته تقسیم میشوند:

دسته اول پرسپکتیو های مرکزی

دسته دوم پرسپکتیو ها یا تصاویر موازی یا پارالاین

 

پرسپكتیو مركزی (PERSPECTIVE)

 

در پرسپكتیو مركزى از یك نقطه به نام مركز (مركز دید) نگاه مى كنیم و آنچه را كه دیده مى شود روى پرده تصویر كه ممكن است در پشت و یا جلوى جسم قرار داشته باشد, تصویر مى كنیم. واضح است كه در این نوع پرسپكتیو شعاعهاى مصور با هم موازى نبوده و در همان مركز دید با یكدیگر متقاربند. این نوع پرسپكتیو بیشتر در ترسیم نقشه هاى ساختمانى به كار برده مى شود. در ترسیم پرسپكتیو , بر روى یك سطح مسطح حقیقى جوانب مختلف فرم را آن طور كه دیده مى شود ترسیم مى كنیم. به عبارت دیگر یك پرسپكتیو صحیح تصویر سه بعدى ظاهر (آنچه ما مى بینیم) یك جسم آن طور كه در حقیقت وجود داردمى باشد و تنها تصویرى است كه چشم انسان آن را به عنوان واقعیت قبول مى كند و احساسات انسانى مى تواند بر آن قضاوت نماید,هر چه ما یك شیئى را بیشتر(یا بهتر) درك نماییم , ترسیم پرسپكتیو آن آسانترخواهد بود.

تصاویر موازی یا پارالاین

 

اگزونومتریک:تصاویراگزونومتریک یا پارالاین تصاویری هستند که همزمان یه بعد یک جسم و ارتباط ابعاد ان را با هم به صورتی حقیقی نشان میدهند .به علت سهولت ترسیم . موثر بودن انها در نشان دادن تصاویر در ترسیمات بسیار مورد استفاده قرار میگیرند

فرق عمده تصاویر اگزونومتریک با پرسپکتیو در ان است که خطوط موازی در تصاویر اگزونومتریک موازی باقی میماند ولی در تصاویر پرسپکتیو(تصاویر عکسی) خطوط موازی به نقاط محو منتهی میشوند

 

تصاویر اگزونومتریک یا پارالاین را میتوان به شرح زیر نام برد:

۱-   تصاویر ایزومتریک

۲-   تصاویر دی متریک

۳-    تصاویر تری متریک

۴-   تصاویر ابلیک

 

آشنایی با پرسپکتیو

 

پرسپکتیو یعنی علم طراحی شکل ظاهری اشیاء و نحوه دیدن حجم های سه بعدی و ترسیم آنها برروی سطح دو بعدی قوانین پرسپکتیو امکان نمایش عمق و بعد سوم را بر روی صفحه فراهم می کند.

با تغییروتبدیل خطوط وبا حالتهایی که سایه روشن ایجاد می کند. عمق کاذب و بعد مجازی ایجاد می شود که عامل انحراف دید چشم محسوب می شود وچون چشم مدام در حرکت است هما هنگ با دگرگونی زمان و مکان دریافت های تازه تصویری را بصورت پیوسته ادراک می کند. در حالتیکه تصویر اشیاء که با قوانین پرسپکتیو بوجود می آ ید تنها نمایش لحظات زمان است که بصورت ثابت و ساکن ایجاد شده است.

در عالم طبیعت (فضای سه بعدی), هر چه به چشم بیننده نزدیکتر باشد بزرگتر(پلان جلوه), و هرچه دورتر باشد کوچکتر(پلان عقب) دیده می شود. بدین ترتیب اشیاء مثل تیر چراغ برق ویا ریل قطار که در فواصل مختلف نسبت به بیننده قرار دارند بحالت بزرگتر (اشیاء نزدیک به بیننده) و کوچکتر( اشیاء دور نسبت به بیننده) رؤیت می شوند. نمایش این حالت بر روی سطح, مستلزم رعایت اصول پرسپکتیو است.


خرید و دانلود فایل


فایل های مرتبط ( ۱۵ عدد انتخاب شده )
ماهیت پوستر و کاربرد آن

معرفی گرافیک و اصول طراحی تبلیغاتی

بررسی سبک های موسیقی و میزان گرایش جوانان ایرانی به هر سبک

پوستر فیلم در ایران

پابلو روئیز پیكاسو

بررسی فرشهای ترکیه از قرن ۱۳ تا قرون معاصر

‌بررسی و تاثیر ابزارها بر شخصیتهای قاجاری در نقاشی

بررسی نگاه، جایگاه دیدن و فرآیند بینایی در هنر عكاسی

بررسی ساختار و سیر تحول نمایش و نمایشگری در كردستان

بحث بنیادهای نقاشی

بازیگری

اهمیت سفال در باستان شناسی

انتزاع و ظهور هنر انتزاعی

اكسپرسیونیسم چیست

آشنایی با هنر نقاشی و ابزار آن
Article source: http://sellufile.com/product-35071-آشنايي-با-پرسپکتيو-در-نقاشي.aspx

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code