پل کابلی شیراز، پروژه ای منحصر بفرد در زیبایی طراحی و …

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی در ۲۷ مهر ۱۳۹۶
پل کابلی شیراز، پروژه ای منحصر بفرد در زیبایی طراحی و ...

در قلب تپنده ایران یا‌‌ همان سرزمین شگفتی، شیراز طرحی به مرحله اجرا درآمده که از لحاظ زیبایی در طراحی و ابتکار مهندسی پل در کشور بی‌بدیل است. شاید جالب باشد بدانیم انسان‌ها از‌‌ همان ابتدای حیات تمامی ابزار‌ها و سازه‌هایی که امروزه به شکل تکامل یافته و مدرن استفاده می‌شوند را در به صورت ساده و در مقیاس‌های کوچک‌تر مورد استفاده قرار می‌دادند.

پل‌ها نیز که برای اتصال آسان و زیبای دو یا چند مسیر استفاده می شوند، از این قائده مستثنی نبودند. شاید هنوز از وقتی که اولین طرح یک پل در کتابی در سال ۱۹۵۹ میلادی منتشر شد و در باور بسیاری از مردم و طراحان یک سازهٔ رویایی بود زمان زیادی نگذشته باشد و امروزه شاهد شکوفایی در طراحی و اجرای زیبا‌ترین و پیچیده‌ترین نوع پل‌ها یعنی پل‌های کابلی هستیم. جالب اینکه در جنگ جهانی دوم برای بازسازی پل‌های تخریب شده در مدت زمان محدود و به علت کمبود فولاد توفیقی اجباری حاصل شد تا مهندسان به این باور برسند که قادر هستند از تلفیق کابل‌ها و عرشه در ارتفاعات شگفتی خلق کنند.

پل کابلی میلائو در فرانسه

پل کابلی میلائو در فرانسه

پل کابلی میلائو در فرانسه

پل کابلی میلائو در فرانسه

پل منهتن - 1909

پل منهتن – ۱۹۰۹

پل گلدن گیت - سانفرانسیسکو

پل گلدن گیت – سانفرانسیسکو

پل کابلی ولیعصر (عج) شیراز: 
با توجه به دشواری طراحی و اجرای دقیق اینگونه پل‌ها در ایران شاید کمتر نهاد یا شرکتی توانایی طراحی و یا ریسک اقدام برای اجرای چنین پل‌های کابلی بزرگی در مناطق شهری را داشته باشد و این نکته قابل توجه هست که در کشور تعداد کار‌شناسان انگشت شماری وجود دارند که مسلط به این مقوله علمی هستند. اما اخیراً در شیراز،قلب تپنده فرهنگ، تاریخ، هنر و علم ایران طرحی به مرحله اجرا درآمد که از لحاظ زیبایی در طراحی و ابتکار مهندسی پل در کشور بی‌بدیل می باشد، این اثر مهندسی با ارزش، پل کابلی ولیعصر است.

انسانی را تصور کنید که روی طنابی راه می‌رود و دست‌ها را بازنگه داشته تا تعادل خود را حفظ کند. حال فکر کنید سر او نقش ستون و دستانش نقش کابل‌های نگه دارنده و تعادل را ایفا می‌کنند. حال این انسان می‌بایست چه میزان دقیق باشد تا با یک ستون تعادل بدن یا‌‌ همان پل را حفظ کند!

یک پایه ستون اصلی که می‌باسیت درارتفاع ۶۵ متر بار تمامی سازه و ترافیک را با استفاده از کابل‌های متعدد تحمل کند و تحت حالت استاتیکی معین به زمین انتقال دهد و این یعنی حداقل فضای اشغال شده در زیبا‌شناسی مهندسی و عرشه‌ای به طول نزدیک به یک کیلومتر و بار عظیمی که این عرشه بتنی و ترافیک روی ان به کابل‌ها انتقال خواهند داد. خوشبختانه ساخت این پل با سرعت مناسب در مرحلهٔ اجرای شمع کوبی‌ها و بدون مشکلات فنی پیش می‌رود و شاهد شکستن مرزهای محدودیت در طراحی‌های بزرگ مهندسی کشور هستیم. خرسندیم که شیرازی‌ها نیز در این مسیر پیشگام قدم گذاشته‌اند. شاید قرار است پل کابلی شیراز در کنار برج میلاد تهران حرف‌هایی از توانایی ایرانیان برای گفتن داشته باشد.

نویسنده : کارشناس شیراز۱۴۰۰


codepeople-post-map need JavaScript

telegram

Article source: http://shiraz1400.ir/?p=4787

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code