طراحی چهره متین

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی در 24 اکتبر 2017

آموزش پرسپکتیو

پرسپکتیو یا دورنمایی، علمی است که بر اساس قوانین و اصول هندسی بنا شده و در واقع تکنیکی است برای نشان دادن دوری و نزدیکی در طراحی و نقاشی. به کمک پرسپکتیو اجسام را در فاصله‌های مختلف طوری نشان می‌دهیم که هم‌اندازه با تناسب واقعی آن شیء در دنیای واقعی باشد.

پرسپکتیو به زبان ساده یعنی :

۱) دوری و نزدیکی اشیاء ، ۲) نشون دادن اشیاء سه بعدی روی سطح دو بعدی ، ۳) عمق و میدان دید

 

به‌طورکلی ۳ اصل در پرسپکتیو وجود دارد:

 

اصل کوچک شدن

اصل کوتاه شدن

اصل نزدیک شدن

 

برای مثال اگر بخواهیم دور بودن یک جسم را نشان دهیم باید آن جسم را کدرتر و در اندازه‌ای کوچک‌تر از اجسامی که در فواصل نزدیک قرار دارند ترسیم کنیم. به‌عبارت‌دیگر هرچه جسمی دورتر باشد کوتاه‌تر و تیره‌تر است و اجسام نزدیک رنگ‌های درخشان‌تر و روشن‌تری دارند.

هرجسمی که دارای دوری و نزدیکی باشه دارای پرسپکتیو هم هست

حتی یک دایره هم میتونه پرسپکتیو داشته باشه

 پرسپکتیو.jpg

وقتی قسمت بالای دایره از ما دور میشه و زاویه میگیره ما یک دایره پرسپکتیوی داریم که به شکل بیضی دراومده

 پرسپکتیو2.jpg

تعریف نقطه گریز

نقطه ای هست در دورترین مکان که تمام خطوط موازی پرسپکتیوی در نهایت به اونجا میرسن

 

تعریف خط افق

 

شناخت خط افق یکی از مبانی پرسپکتیو در طراحی است. فرض کنید شما قصد طراحی یک مکعب و یک استوانه را دارید. بسته به محل قرارگیری شما نسبت به خط افق، زاویه دید شما نسبت به موضوع متفاوت خواهد بود.

به زبان ساده تر خط افق خطی هست در دورترین نقطه که آسمان و زمین رو از هم جدا میکند.

پرسپکتیو2.jpg

وقتی اجسام زیر خط افق دید شما قرار داشته باشند، قسمت بالایی آنها مشاهده می‌شود و زمانی که بالای خط افق قرار داشته باشند قسمت زیرین آنها قابل مشاهده است. همچنین اگر اجسام بر روی خط افق قرار داشته باشند، یکی از وجوه آنها به طور کامل در مقابل دید شما قرار می‌گیرد.

پرسپکتیو9.jpg

 

انواع پرسپکتیو :

 

۱) پرسپکتیو یک نقطه ای

۲) پرسپکتیو دو نقطه ای

۳) پرسپکتیو سه نقطه ای

 

پرسپکتیو7.jpg

 

پرسپکتیو یک نقطه‌ای: در این حالت یکی از سطوح در مقابل دید شما قرار دارد و خطوط موازی یکدیگر را در یک نقطه قطع می‌کنند.

 پرسپکتیو یک نقطه ای مثل:

جاده و  خطوط ریل راه آهن

اگر از بالا به خطوط دو سمت راه آهن یا جاده نگاه کنید؛ می بینید که در واقع با هم موازی هستند و هیچگاه به هم نمیرسند.

اما در دید پرسپکتیو یا زمانی که شما روی زمین هستید و به آنها نگاه می کنید این دو خط موازی نیستن و هر چی از ما دورتر میشوند به هم نزدیکتر میشوند تا در نهایت در یک نقطه به هم میرسند.

این نقطه همان نقطه گریز است.

 پرسپکتیو3.jpg

 

اگر بخوایم پرسپکتیو یک نقطه ای رو در مکعب نشون بدیم اینطوری باید گفت

در پرسپکتیو یک نقطه ای خطوط عمقی همگی به یک نقطه گریز میرن

مکعب.jpg

 پرسپکتیو4.jpg

آموزش ترسیم پرسپکتیو یک نقطه ای

پرسپکتیو یک نقطه ای معمولا” در مواقعی استفاده می شود که عناصر با چشم بیننده مواجه است .در این نوع ترسیم خطوط عمودی و افقی به ترتیب عمودی و افقی و از ناظر به مراتب دورتر خواهند شد و زاویه ای خواهند ساخت که به آن نقطه اضمحلال گویند .

1-خط افق را تر صفحه ی ترسیم خود مشخص نمایید .یک خط افقی برای معین کردن خط افق ، با یک مداد سخت ترسیم کنید .خطوط افق میزان دید ناظر را بر اساس زمین و همچنین فاصله ی ناظر تا زمین را مشخص می کند .

 

2-نقطه گریز ( نقطه اضمحلال )را انتخاب کنید .این نقطه تاثیر پرسپکتیو را محدود خواهد کرد .به عنوان یک مرجع ،اکثر نقاط گریز ،در مرکز صفحه کاغذ و بالای خط افق قرار می گیرند.اگر نقطه گریز را در سمت راست قرار دادید ، ترسیم آنگونه نمایش داده خواهد شد که انگار نقطه دید در سمت چپ شکل قرار گرفته است .نقطه گریز برخی از اشکال همچنین می توانند بالا یا پایین خط افق قرار بگیرند و این امر بستگی به شیب سطح تراز در رابطه با زمین دارد .

3-عناصر اصلی را طراحی کنید .

دقت کنید تا خطوط عمودی و افقی را دقیقا” عمودی و افقی رسم کنید .

خطوطی که در نردیکی نقطه دید شروع می شوند و سپس دورتر می شوند، باید به سمت نقاط گریز کشیده شوند .این کار باعث می شود تا تاثیر پرسپکتیو دیده شود .

4-به ترسیمات خود بوسیله ی خطوط کمکی جزئیات کامل دهید و طرح را کامل نمایید .

 

 

پرسپکتیو دو نقطه ای :

پرسپکتیو دونقطه‌ای: در این حالت پس از مشخص کردن خط افق، خطوط عمودی را به‌عنوان یک ویژگی ثابت حفظ کنید و خطوط گریزنده را از دوسر (چپ و راست)، به‌طرف نقطه گریز ببرید.

 پرسپکتیو5.jpg

پرسپکتیو6.jpg

آموزش رسم پرسپکتیو دو نقطه ای

پرسپکتیو دو نقطه ای یا پرسپکتیوی که دارای دو نقطه گریز باشد،زمانی استفاده می شود که گوشه و زوایای اشیاء روبروی ناظر باشند .این روش برای ترسیم ایزومتریک اشیاء بسیار مناسب است .

 

۱-خط افق را در صفحه ی کاغذ مشخص نمایید و همانند آموزش های قبلی از یک خط افقی برای مشخص کردن خط افق استفاده کنید .

۲-نقطه دید را مشخص کنید،( این نقطه ، موقعیت تقریبی نقطه دید چشم انسان است ).این نقطه ممکن است پایین تر از کاغذ قرار گیرد و در واقع نیازی به مشخص کردن آن نیست .

۳-اولین نقطه گریز را مشخص کنید ، روش مرسوم برای معین کردن این نقطه این است که از نقطه ی دید خطی با زاویه ۶۰ درجه به سمت چپ رسم کنید و هر جا که خط افق را قطع کرد، آن نقطه را نقطه گریز خواهیم دانست .

۴-دومین نقطه گریز را مشخص کنید ،برای معین کردن این نقطه، از نقطه ی دید ناظر خطی با زاوبه ۳۰ درجه به سمت راست رسم می کنیم تا خط افق را قطع کند ، و این نقطه را نقطه گریز ۲ می نامیم .

۵-در این مرحله شکل اصلی را طراحی کنید ، برای این منظور خطوطی عمودی را به صورت عمودی و خطوط افقی را نسبت به زاویه دلخواه شکل به نقطه گریز ۱ یا ۲ رسم کنید . در شکل زیر جزئیات دقیق تر را مشاهده کنید .

۶-حال که حجم اصلی ترسیم شد ، نیاز داریم تا به کار خود جزئیات بیشتری دهیم . برای همین کار عناصر جزئی را درون حجم ترسیم می کنیم . برای ترسیم این عناصر دقت کنید که روش ترسیم همانند روش ترسیم حجم کلی است و باید خطوط عمودی را به صورت عمودی و خطوط افقی را به نقاط گریز وصل کنیم .

در نهایت برای اینکه مطمئن شوید کار شما دقیقا” به صورت پرسپکتیو رسم شده است ، با اتود باریک و به صورت کم رنگ خطوط راهنما که به نقاط گریز رسم می شوند را بکشید و پس از اطمینان از صحت انجام کار ، می تواند آنها را پاک کنید .

پرسپکتیو سه نقطه ای :

 پرسپکتیو سه‌نقطه‌ای: در این حالت در امتداد دید شما، دونقطه گریز قرار دارد و نقطه گریز سوم بسته به موقعیت شما، در بالا یا پایین نشان داده می‌شود. در این نوع پرسپکتیو ما با خطوط موازی مواجه نیستیم و همه خطوط به سمت نقاط گریز چپ، راست و عمود می‌رسند.

7.jpg

 

 

 

 

 

 

انجام سفارش نقاشی سیاه قلم چهره مشهد

قبول سفارش طراحی و سیاه قلم چهره ،قیمت طراحی،قیمت چهره با مداد،طراحی چهره،طراحی رایگان،هدیه،کادو ولنتاین،هدیه ولنتاین،هدیه تولد،کادو زیبا،کادویی،تولد،همسر،دوست،پرتره،سیاه قلم،نقاشی صورت ،سیاه قلم چهره،سیاه قلم صورت،مداد رنگی، کنته ، هدیه زیبا ، سفارش چهره،سفارش

برای اطلاع از آخرین مطالب آموزشی و نمونه کارها در کانال ما عضو شوید

 

 

 لینک اینستا2.jpg

 

تابلو طراحی،تابلو سیاه قلم،تابلو طراحی چهره،هدیه قشنگ،کادو، طراحی،ارزشمند، صورت،رخ، مداد،رنگ روغن،آبرنگ،پاستل،تابلو،نقاشی، نقاشی چهره،قیمت طراحی،قیمت نقاشی،هزینه طراحی ، هزینه نقاشی ،قلم سیاه،تمام قد،چهره کودک،سفارش قلم سیاه،سفارش نقاشی چهره،سفارش طراحی صورت،سفارش طراحی و نقاشی، سفارش،صورت کودک،هدیه جشن تولد، هدیه دوست،ارزان،یکروزه،تابلو نقاشی،همسر،عید نوروز،سفارش اینترنتی نقاشی،هدیه جشن تولد،سفارش اینترنتی طراحی،

 

 مطالب آموزشی رایگان طراحی چهره در کانال

 

لینک تلگرام.jpg

 

 نقاشی عکس،طراحی از روی عکس ، نقاشی از روی عکس،طراحی با مداد،طراحی با ذغال،طراحی کنته،هنرمند،هنر طراحی،چهره زیبا،چهره قشنگ،سفارش طراحی و نقاشی،ارسال رایگان،طراحی عکس،روز ولنتاین،کادو روز ولنتاین،سفارش نقاشی چهره – سفارش نقاشی چهره از روی عکس – طراحی چهره از روی عکس – نقاشی از چهره – طراحی – نقاشی با مداد – طراحی چهره –

Hosted on Persiangig.com

برچسب‌ها: آموزش پرسپکتیو, پرسپکتیو, انواع پرسپکتیو, پرسپکتیو در طراحی

Article source: http://www.takbarg2011.blogfa.com/category/42/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D9%BE%DA%A9%D8%AA%DB%8C%D9%88

دیدگاهتان را بنویسید