فونت ایران بولد . . . (با قلم های فونت های قدیمی خداحافظی …

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی در 17 فوریه 2018

دانلود فونت ایران بولد

ایران بولد قلمی ویژه عنوان است که قصد دارد جایگزین قلم های نسخ رایج در ایران مانند : زر، نازنین ، میترا بولد و …  باشد. بنابراین در کنار ساختار جدید و منسجم خود دارای ظاهری کاملاً ایرانی و آشناست.

این قلم به لحاظ نرم افزاری نیز نسبت به قلم های قدیمی برتری دارد.

اندازه استاندارد حروف و متناسب بودن با حروف لاتین، اعراب گذاری دقیق، پشتیبانی کامل از زبان عربی و دیگر زبان های خاورمیانه ای از دیگر امتیازات استفاده از این قلم است.

(ضمناً از این پس فرمت های ویژه وب فونت و تست جایگذاری در صفحه Html نیز همراه با قلم قابل دریافت است)

برای اطلاعات بیشتر و مقایسه با دیگر قلم ها به ادامه مطلب بروید یا هم اکنون دانلود کنید:

برای خرید این فونت در قالب خانواده فونت ایران به سایت رسمی فونت ایران www.fontiran.com منتقل خواهید شد.

خرید فونت

 

 

قلم  ایران معمولی (ویژه متن)  در مهر ماه سال ۱۳۹۳ در این وب سایت ارائه شد و طی مدت کوتاهی مورد استقبال طراحان قرار گرفت.  با گذشت کمتر از یک سال بیش از صد طراح این تایپ فیس را دانلود واز آن استفاده کردند اما مطمئناً یک قلم متن به تنهایی نمی تواند همه نیاز های یک طراح را برآورده کند. بنابر در اولین فرصت دست به کار طراحی دیگر وزن های  قلم ایران شدیم*.

همانطور که می دانید پروژه طراحی تایپ فیس ایران بر اساس این پیش فرض آغاز شد که “جامعه ایرانی وابستگی زیادی به سبک  طراحی حروف نسخ دارد که بر اساس قلم زر پایه ریزی شده است.”

با گذشت بیش از نیم قرن و با وجود تلاش بسیار طراحان حروف در واقعیت تغییری در این سلیقه دیداری ایجاد نشده است و همچنان در و دیوار و تابلوها و مطبوعات و کتاب های ایرانی در تسخیر تعداد محدودی از این فونت ها است. بنابراین فرضیه من این بود که اگر تایپ فیسی طراحی کنم زیبا و کاربردی اما دارای ظاهری کاملاً مشابه با آنچه مردم می پسندند طراحان می توانند بدون ترس تایپ فیس جدید را تجربه کنند و به مرور این سلیقه دیداری کهنه شده را تغییر دهند.

و اما دلایل ما برای ترجیح قلم ایران بر دیگر قلم های نسخ رایج:

مقایسه با فونت زر بولد

به فضای خالی زیر حرف (گ) و پیچیدگی و نازکی بیش از حد حرف (ی) در فونت زر بولد دقت کنید. در ایران بولد ضخامت ها یک دست و فاصله ها یکنواخت است.

 

مقایسه با فونت نازنین بولد

در فونت ایران بولد  حرکت قلم  برای شکل بخشیدن به دندانه ها دارای آهنگی یکنواخت و خوش آیند است. اما در فونت نازنین می بینید که راستای افقی غالب است و کلمه حالتی بیش از حد کشیده دارد.

 

مقایسه با فونت میترا بولد

 

در چند سال اخیر فونت ادوب عربیک پناه گاه بسیاری از طراحان برای دوری از قلم های نسخ قدیمی بوده است. در این قحطی قلم ظاهراً بهترین انتخاب است!  اما همانطور که از نام قلم پیداست این فونت کاملاً حس و حال عربی دارد و چندادن به حال و هوای فرهنگ ایرانی نزدیک نیست. (اگر بود مطمئناً مطبوعات ایرانی هم از این فونت استقبال می کردند)

مقایسه با فونت ادوب عربیک بولد

به زاویه مخالف و فاصله بیش از حد دندانه (ش) با (ک)  دقت کنید. در ایران بولد فضای مابین حروف متناسب هستند.

مقایسه با فونت ادوب عربیک بولد

در واقع ادوب عربیک سعی دارد حال و هوای خطاطی داری پیچ و تاب قلم را در خود حفظ کند برای همین است که جنبه تزئینی آن به تناسبات دیزاین اش می چربد!

به زاویه های متنوع و نا هماهنگ حروف (س) و(ت) دقت کنید.

 

در اسکرین شات های زیر می توانید نتیجه استفاده از نسخه وب فونت ایران بولد را در سه مرورگر موزیلا، کروم و اکسپلورر۸   را ببینید:

وب فونت ایران بولد IE8  وب فونت ایران بولد Chrome وب فونت ایران بولد Mozolla

دانلود فونت ایران بولد

* نسخه اولیه ایران بولد را نخستین بار به کمک دانشجو مینا پردل در پاییز ۱۳۹۲ طراحی کردیم اما پس از آن چندین بار ویرایش شد تا به تکامل کنونی برسد. از این بابت لازم است از زحمات موثراین دانشجو نیز تشکر کنم.

 

Article source: http://www.moslemebrahimi.com/?p=1750

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code