ایران : خوانا ترین فونت ایرانی (ویرایش دوم …

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی در 13 مه 2018

 فونت ایران IRAN Font

ایران تایپ فیسی است ویژه متن و برای استفاده در مطبوعات فارسی زبان که بر اساس قلم های پر کاربرد و رایج در ایران طراحی شده است. آنچه این تایپ فیس را از دیگر قلم های رایج متمایز می کند خوانایی بیشتر و دست یابی به ترکیبات منسجم تر در سطر و ستون بندی است.

برای خرید این فونت در قالب خانواده فونت ایران به سایت رسمی فونت ایران www.fontiran.com منتقل خواهید شد.

خرید فونت

 

ویرایش دوم قلم ایران از نوزدهم مردادماه ۱۳۹۳  آماده دانلود و برای خریداران ارسال شد قابلیت های جدید این نسخه شامل موارد زیر است:

  • :: اضافه شدن حروف و علایم انگلیسی (با اضافه شدن حروف انگلیسی بدون نیاز به تعویض قلم و بدون هیچ مشکلی به اعداد علایم و حروف فارسی و انگلیسی دسترسی خواهید داشت.)
  • :: اضافه شدن قابلیت نیم فاصله (که در نسخه قبلی وجود نداشت)
  • :: اصلاح مشکلاتی که در بعضی گلیف ها مانند “چ” متصل آخر و خط فاصله وجود داشت.
  • :: اضافه شدن نسخه های مخصوص وب فونت
  • :: نسخه های قبلی این فونت نیز همراه با نسخه فعلی برای شما ارسال خواهد شد.

 

 

قلم ایران با ایده ایجاد قلمی با قابلیت ها و دانش طراحی حروف معاصر اما با حال و هوای فونت های رایج ایرانی مانند زر ، نازنین ، میترا و … طراحی شد است.

به عکس بسیاری از طراحان که با حس انزجار از قلم های نسخ رایج در ایران، دست به کار طراحی قلم جدید می شوند ما به فرهنگ نوشتارنگاری نیم قرن اخیر ایران احترام می گذاریم و معتقدیم نمی توان به یکباره این فرهنگ تصویری را دگرگون کرد.

پیشنهاد ما این است که فایل پی دی اف زیر را دانلود  و پرینت کنید تا  قلم ایران را در اندازه های کوچک ببینید و با دیگر قلم ها مقایسه کنید.

IRAN.pdf

moqayese

این یک نقص نیست!

جالب است بدانید که اغلب مخاطبان شما در برخورد اول با قلم ایران متوجه استفاده شما از فونت جدید نخواهند شد. این یک نقص نیست بلکه  خاصیتی است که به شما این امکان را می دهد  بدون هراس، از این قلم در مطبوعات و نشریات استفاده کنید و از امتیازات این قلم جدید در متن های خود بهره مند شوید.

بی تاثیر بودن، لازمه قلم متن است، ایران قلمی است که تنها در خدمت خوانایی و انسجام متن شماست و نه خودنمایی و اظهار وجود.

آیا قلم ایران تنها تغییر یافته قلم های نسخ مرسوم است؟

 

مقایسه فونت ایران با نازنین

 

مقایسه فونت ایران با میترا

مقایسه های بالا نشان می دهد که قلم ایران با وجود شباهت ظاهری به قلم نازنین و میترا  ساختاری کاملاً متفاوت دارد.

دندانه های بلند تر، دایره های باز تر، حذف تزئینات و حرکت ها اضافه و همسان سازی شکل حروف از امتیازات قلم ایران به نسبت نازنین و میترا  است.

قلم ادوب عربیک از نمونه های موفق قلم نسخ است که در سال های اخیر توانسته است نظر بسیاری از طراحان ایرانی را به خود جلب کند. قلمی با طراحی جدید و ارتفاع دندانه زیاد که خوانایی بیشتر را به همراه دارد. اما همانطور که از نام این قلم مشخص است در طراحی این قلم هیچ توجهی به سلیقه و فرهنگ تایپوگرافی ایرانی نشده است و متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل فقدان قلم فارسی مناسب توانسته است سبک طراحی حروف مرسوم در کشورهای عربی را به جامعه ایرانی تزریق کند.

در مقایسه زیر ببینید که قلم ایران بجز در نظر گرفتن  سلیقه تایپوگرافی ایرانی چگونه توانسته است بهتر از ادوب اربیک فضا های  داخل و خارج حروف را به طور متناسب در ترکیبات تقسیم کند و پیکره ای استخوان دار و ایستا از کلمات  را به نمایش بگذارد.

مقایسه فونت ایران با ادوب عربیک

 

مقایسه با فونت بی بی سی نسیم (به در خواست کاربران)

فونت بی بی سی نسیم سایت بی بی سی

 

عدد رقم فونت ایران

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

ویرایش اول قلم ایران از پانزدهم فروردین ماه ۱۳۹۳  آماده دانلود است  قابلیت های جدید این نسخه شامل موارد زیر است:

  • :: اعراب گذاری دقیق تر به نسبت نسخه قبلی.

اعراب در فونت ایران

  • :: تکمیل گلیف ها (حروف و علائم) و پشتیبانی کامل از زبان عربی و دیگر زبان های خاورمیانه ای:  اغلب قلم های رایج فارسی مجموعه حروف وعلائم ناقص و خلاصه ای دارند و تنها کاربردشان در حد نوشته های معمولی فارسی است. اگر شما طراح یا حروف چینی هستید که  با متن هایی حاوی نوشته های عربی سر و کار دارد مطمئناً به این کمبود پی برده اید. روی تصویر زیر کلیک کنید و نمونه متن قرآنی که با قلم ایران تایپ شده است را ببینید.

qoraan

 

  • :: افزایش اندازه برای همسان شدن با اندازه قلم های لاتین و دست یابی به نتیجه بهتر به عنوان وب فونت

فونت وب  ایران

 

IRAN CR

Article source: http://www.moslemebrahimi.com/?p=1012

دیدگاهتان را بنویسید